Stavěli Syřané za pomoci Severokorejců potají jaderný reaktor? Inspektoři Mezinárodní atomové agentury (MAAE) na to nebyli schopni odpovědět. Nepatrné stopy uranu nalezené v syrské lokalitě, kterou loni bombardovalo izraelské letectvo, nejsou prý dostatečně průkazným důkazem jaderné aktivity v daném místě.
Zpráva, kterou jeho agentura předloží tento týden OSN, nebude obsahovat jednoznačný závěr, upozornil šéf MAAE Muhammad Baradej. "Byly tam stopy uranu, ale to neznamená, že tam byl reaktor. A uran nebyl vysoce obohacený," prohlásil na tiskové konferenci.
"Nedospěli jsme k jednoznačnému závěru ohledně existence nebo neexistence reaktoru, a tak vyznívá i zpráva, kterou koncem týdne předložíme," podotkl Baradej.
Ve zprávě podle něj bude řečeno, že je třeba vykonat ještě mnoho práce. Obsahuje i výzvu na adresu Sýrie a Izraele ke spolupráci s vyšetřovateli MAAE.
Izraelci bombardovali lokalitu na východě Sýrie loni v září s odůvodněním, že bylo nutné zničit budovaný syrský jaderný reaktor. Damašek informaci o stavbě reaktoru popřel s tím, že šlo o neužívaný vojenský objekt. Letos pustil na místo inspektory MAAE a ti našli v odebraných vzorcích uran a další látky, jejichž přítomnost je prý nutné prověřit. Informace pronikla počátkem listopadu do tiskových agentur od nejmenovaného diplomata MAAE.
Podle USA byl na místě, na něž dopadly izraelské bomby, téměř dokončený jaderný reaktor, který Sýrie podle nich stavěla za pomoci Severní Koreje. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim v reakci na tuto informaci poukázal na to, že i Američané tvrdí, že Izrael bombardoval reaktor, který byl teprve ve výstavbě, takže "je otázkou, odkud se vzaly stopy po obohaceném uranu". Zdrojem objeveného uranu mohly být podle šéfa syrské diplomacie izraelské bomby.
Baradej v minulých týdnech prohlásil, že MAAE bere podezření z tajných syrských jaderných aktivit vážně. Zároveň nepřímo kritizoval za útok Izrael, když řekl, že úkol prošetřit aktivity Sýrie komplikuje to, že MAAE nedostala možnost stavbu navštívit před zničením.
Foto: AP, archiv