Írán se z jednání o Sýrii stáhne, pokud nebude konstruktivní

Zahraničí
2. 11. 2015 18:00
Jednání o Sýrii ve Vídni.
Jednání o Sýrii ve Vídni.

Íránci se stáhnou z mírových rozhovorů o Sýrii, jestliže se ukáže, že nejsou konstruktivní. Informoval o tom náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Ámir Abdolláhján. V této souvislosti zmínil zejména "negativní roli" Saúdské Arábie, která je velkým íránským rivalem na Blízkém východě.

Jednání o Sýrii se uskutečnilo koncem minulého týdne ve Vídni a zúčastnili se ho zástupci 17 států včetně Íránu, který se podobného mezinárodního rokování o syrské krizi účastnil vůbec poprvé. V zúženém formátu USA, Rusko, Saúdská Arábie a Turecko debatovali politici o situaci ve válkou zmítané zemi i o týden dříve.

"Při prvním kole rozhovorů některé země, zejména Saúdská Arábie, hrály negativní a nekonstruktivní roli. Írán se rozhovorů nebude účastnit, jestliže nebudou plodné," citovala íránská agentura ISNA Abdolláhjána.

Írán, stejně jako Rusko, patří k opoře režimu v Damašku. Oba státy Sýrii pomáhají vojensky i finančně. Saúdská Arábie i Západ naopak podporují některé umírněné povstalecké skupiny.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

První setkání rukojmích s rodinami. Unesený si znovu zahrál na klavír

Zahraničí
13. 10. 2025
ilustrační foto

Po dvou letech doma. Hamás propustil dvacet rukojmích. Mrtvé hledá

Zahraničí
13. 10. 2025
Prezident Petr Pavel na jednání NATO v Litvě

Prezident Pavel mluvil se Zelenským. Ujistil ho prý o podpoře Ukrajiny

Zahraničí
13. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ