Írán soudí bývalou novinářku BBC. Hrozí jí <span>smrt za špionáž</span>

Zahraničí
14. 4. 2009 10:53
Saberiová po zemětřesení v íránském Bamu (2004).
Saberiová po zemětřesení v íránském Bamu (2004).

Teheránská fotografie Roxany Saberiové.Za zavřenými dveřmi začal v pondělí v Teheránu soud s americkou novinářkou Roxanou Saberiovou, která byla začátkem roku zadržena v Íránu pro údajnou špionáž ve prospěch Spojených států. Rozsudek se očekává během několika týdnů.

"První přelíčení s Roxanou Saberiovou se konalo v pondělí..., myslím, že verdikt bude oznámen brzy, zřejmě už za dva či tři týdny," oznámil na tiskové konferenci mluvčí íránské justice Alírezá Džamšídí.

Džamšídí upřesnil, že 31letá Saberiová v pondělí předložila poslední část své obhajoby. Íránské úřady ji zadržely letos v lednu, když v zemi pokračovala v novinářské práci navzdory tomu, že měla propadlou akreditaci.

Minulý týden íránské sdělovací prostředky informovaly, že Saberiová, která pracovala pro BBC a další anglofonní média, byla obžalována ze špionáže pro USA. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve prospěch Saberiové okamžitě intervenovala a vyzvala Teherán, aby zadrženou novinářku propustil na svobodu.

Je to Američnaka

Vítejte v Íránu... Ale nešpehujte...Íránský trestní řád předpokládá v případě špionáže až trest smrti. Loni v listopadu byl v Íránu popraven íránský obchodník usvědčený ze získávání informací vojenského charakteru ve prospěch Izraele.

Saberiová má íránské předky. Narodila se v USA, kde také vyrostla. Má dvojí občanství, americké a íránské. Írán však dvojí občanství neuznává a minulý týden íránský soud prohlásil, že Saberiová je íránská občanka a že "neexistuje žádný doklad, který by prokázal, že má dvojí občanství".

V Íránu žila Saberiová posledních šest let, v lednu byla zadržena kvůli neplatné akreditaci a o dva měsíce později íránské úřady prohlásily, že pracovní povolení Saberiové vypršelo už v roce 2006. Bezprostředním důvodem zatčení prý bylo to, že kupovala alkohol, který je v Íránu zakázaný.

Slituje se ajatolláh?

Podle obvinění sloužila Saberiové její profese jen ke krytí špionážní činnosti. Důkazy údajně obsahuje obžalovací spis.

Saberiová po zemětřesení v íránském Bamu (2004).Americké ministerstvo zahraničí se v případě Saberiové velmi angažovalo, aby dosáhlo jejího propuštění. Na březnové konferenci k Afghánistánu, které se zúčastnila i íránská delegace, předali Američané Íráncům dopis se žádostí o propuštění tří Američanů zadržovaných v Íránu, a to včetně Saberiové. Člen íránské delegace však později zprávu o setkání s Američany i převzetí dopisu popřel.

S prosbou o propuštění Saberiové se obrátili na íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího i její rodiče, když ji přijeli minulý týden navštívit z USA. Po setkání s vězněnou dcerou otec oznámil, že její zdravotní stav je dobrý a vyjádřil přesvědčení, že bude brzo propuštěna na svobodu.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Roky ji zneužíval kněz. Odškodnění jí soud přesto zamítl

Zahraničí
1. 7. 2025
ilustrační fotografie

Na japonské hoře Fudži začala horolezecká sezona, za výstup se platí 4000 jenů

Zahraničí
1. 7. 2025
ilustrační foto

Neúprosná spravedlnost. Devadesátník dostal doživotí za vraždu a znásilnění

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ