Islamisté zabili spolubojovníky z Číny, chtěli dezertovat

Zahraničí
5. 2. 2015 11:10
Útoky IS v Kirkuku.
Útoky IS v Kirkuku.

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) zabili tři Číňany, kteří se k islamistům připojili, ale později se pokusili uniknout. Na několika místech v Damašku jsou ve čtvrtek hlášeny granátové útoky. Podle syrské agentury SANA při nich přišli o život tři lidé a asi 35 osob bylo zraněno. Bagdád díky zlepšené bezpečnostní situaci ruší zákaz nočního vycházení, který byl v irácké metropoli v platnosti několik let.

Čínský list Global Times s odkazem na jmenované kurdské zdroje napsal, že jednoho čínského bojovníka lidé z IS zatkli a zastřelili loni v září v Sýrii, když projevil zklamání nad bojem, který IS v Sýrii vede. Chystal se prý odejít do Turecka a tam studovat. Další dva čínské občany radikálové oběsili v prosinci. Byli prý souzeni s dalšími 11 cizinci ze šesti zemí za zradu a pokus o dezerci. Čína sleduje se znepokojením činnost IS, ale nepřipojila se k mezinárodní koalici, která proti organizaci bojuje. Peking nezveřejnil odhady, kolik Číňanů k IS odešlo; Global Times hovoří o 300 čínských radikálech, kteří odjeli do Turecka a odtud zřejmě do Sýrie.

Čína v minulosti kritizovala tureckou vládu za to, že údajně poskytuje útočiště muslimům z ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde žije čínská komunita muslimů.

Povstalci bojující proti syrské vládě ve středu pohrozili útoky na Damašek v odvetě za nálety na předměstí syrské metropole ovládaná opozicí. Dnes na několika místech Damašku přišly o život tři osoby a 35 lidí bylo zraněno. Útoky byly vedeny i proti bohatým čtvrtím Malkí, Abú Ramani, Kfar Súsa a Mazza. Podle syrských ochránců lidských práv, kteří situaci monitorují z Londýna, dopadlo na Damašek skoro 40 střel, tři z nich do blízkosti historické Umajjovské mešity v centru města.

Irácký premiér Hajdar Abádí nařídil, aby počínaje sobotou byl zrušen zákaz nočního vycházení pro iráckou metropoli. Premiér se tak rozhodl po středeční schůzce s velením bezpečnostních operací, které zajišťují hlavní město. Zákaz platil několik let, i když jeho pravidla se měnila podle aktuální situace. Nyní platí od půlnoci do páté hodiny ranní. Podle armády není už Bagdád v přímém ohrožení radikály, kteří bojují na západě a severu Iráku. Loni se jim podařilo dostat se i do míst vzdálených několik desítek kilometrů od hlavního města.

Letouny jordánského letectva ve čtvrtek přelétávaly nad domem pilota Maáze Kasásby, kterého zabili radikálové z IS. Jeho letadlo se v prosinci zřítilo na severu Sýrie a Kasásba padl do zajetí. Radikálové ho podle zveřejněného videa brutálně zabili upálením. Král Abdalláh II. navštívil jeho rodinu, která žije ve městě Karak, a připojil se k truchlícím. Nad smutečním stanem přelétávaly armádní stroje na počest mrtvého. Abdalláh ve středu svolal vysoké představitele vojska a řekl pak, že jeho krev nebyla prolita zbytečně a že odveta armády bude tvrdá. Jordánsko je členem mezinárodní koalice, která se účastní útoků na IS v Sýrii.

IS Kasásbu zabil na protest účasti Jordánska v koalici, s čímž nesouhlasí i někteří Jordánci. Brutalita, s níž byl pilot zabit, ale podle analytiků nyní Jordánce spojila a podpora tažení proti IS mezi nimi roste. Analytik Hasan abú Haníja, jehož citovala agentura AFP, řekl, že "Jordánsko by dokonce mohlo uvažovat o pozemní intervenci".

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP

Další čtení

Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ