Islamisté zahájili ofenzivu. Chtějí dobýt syrský Dajr az-Zaur

Zahraničí
14. 1. 2017 15:10
V místě se prý ozvalo na šest silných explozí (ilustrační foto).
V místě se prý ozvalo na šest silných explozí (ilustrační foto).

Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) v sobotu zaútočili na vládou držené oblasti syrského města Dajr az-Zaur. Při bojích zahynuly desítky civilistů a vládních vojáků, uvedli opoziční aktivisté z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Jde zřejmě o největší útok za poslední měsíce.

Tvrdé boje mezi vládními jednotkami a ozbrojenci se odehrávají ve městě i v blízkosti nedalekého vojenského letiště, které má pod kontrolou režim v Damašku. Podle SOHR, která situaci v zemi sleduje z Británie, se z oblasti ozvalo nejméně šest silných explozí. Syrské letectvo bombarduje islamistické pozice i ze vzduchu.

Vojenská mediální agentura provozovaná radikálním libanonským šíitským hnutím Hizballáh, které je spojencem Damašku, uvedla, že armáda odvrátila útoky islamistů na několika frontách. Podle syrské státní televize islamistické ostřelování vládních čtvrtí usmrtilo tři lidi a dalších devět osob utrpělo zranění.

Provincie Dajr az-Zaur, jež sousedí s Irákem, je posledním syrským regionem, který téměř celý ovládají bojovníci IS. Islamisté mají pod kontrolou i více než polovinu stejnojmenného města a zbylé vládní oblasti téměř dva roky obléhají. Syrské armádě se daří toto obléhání odrážet díky leteckým shozům humanitární pomoci i zbraní a munice. Místní obyvatelé i přesto informují o případech podvýživy a hladovění vzhledem k nedostatku jídla, vody a paliva.

V Sýrii platí od konce prosince křehké příměří, které se ale nevztahuje na teroristické skupiny, jako je Islámský stát či Fronta dobytí Sýrie (bývalá Fronta an-Nusra).

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ