
Sotva který předseda japonské vlády ztratil tak rychle respekt lidu a médií jako Taró Aso. Při svém nástupu do úřadu letos v srpnu ještě osmašedesátiletého politika oslavovali krajané jako premiéra manažera. Od té doby se však na žebříčcích popularity zřítil a stal se oblíbeným terčem vtipů.
Aso nikdy netajil, že je fanouškem komiksů, které jsou v Japonsku známé pod označením manga. I to vzbuzovalo u širokých mas sympatie.Stačilo však pouhých několik měsíců a premiér je s oblibou líčen jako nedovzdělanec a málo citlivý člověk.
Jeho politická budoucnost nevypadá nijak růžově. Přispěla k tomu i pro politika neblahá vlastnost - až příliš často si pouští pusu na špacír. Svůj slib, že si bude dávat pozor na ústa, vydržel plnit jen několik týdnů po usednutí do křesla premiéra.
Nejprve vyčítal lékařům, že „nemají dost zdravého lidského rozumu", protože hodně zdravotníků nechce kvůli vysokému pracovnímu nasazení pracovat v nemocnicích. Jeho konzervativní Liberálnědemokratická strana (LP) reagovala nelibě, neboť lékařský stav patří k jejímu tradičnímu voličstvu.
Potom se prostořeký Aso pustil do seniorů. Kritizoval důchodce, že nic nedělají a jenom chodí po doktorech a skuhrají. Rychle se sice omluvil, ale moc to nepomohlo. Jeho záměrem prý bylo vyzdvihnout význam zdravotní prevence a zdůraznit rozdíl mezi lidmi, kteří se o své zdraví starají a kteří ho zanedbávají.
Důchodci si prý mají vzít příklad z jeho ranních zdravotních procházek. Jeho spolustraníci z LP opět tiše zasténali, neboť penzisté tvoří zhruba pětinu voličů strany
Omlouvat se Aso musel i jindy. Například za vtipkování na účet lidí s Alzheimerovou chorobou či za přirovnání opoziční Demokratické strany Japonska (DPJ) k nacistům.
Japonský týdeník Šukan Asahi se snažil zdůvodnit Asoovu nedostatečnou senzibilitu podmínkami, v nichž vyrůstal. Jeho přebohatý papínek a poslanec prý svého synka bezmezně rozmazloval a nikdy ho nekáral, když plácal nesmysly a hlouposti.„Bylo by příliš požadovat od Asoa, aby rozuměl pocitům prostých lidí," konstatuje magazín.
Definitivně ztratil Aso respekt mnoha Japonců, když vyšlo najevo, že nedokáže přečíst mnoho znaků japonského písma. Při přednáškách a projevech se u některých znaků opakovaně zadrhával a něco jen tak zašumloval.
Deník Japan Times mu vytknul „nechuť k učení". Tato vlastnost jej prý činí nevhodným pro úřad ministerského předsedy... výroky listu jsou silným tabákem v zemi, která je proslulá zdvořilostí.
V internetu se už nějaký čas objevují seznamy se slovy, jež Aso chybně přečetl. Jsou mezi nimi i jednoduché znaky ve slovech jako „jednotlivost" nebo „zranění". Kdo tyto slova umí přečíst, může se stát japonským premiérem, posmívají se Asoovi pisatelé na webu.
Dalšími ranami jsou pro premiéra svědectví z jeho mládí. Týdeník Šukan Asahi cituje jeho spolužáka ze základní školy:
„Už tehdy neuměl přečíst mnoho znaků, protože byl líný." Se svou troškou do mlýna přispěl i učitel, který ho na střední škole doučoval: „Jeho matka mi řekla, že stačí, když její syn nepropadne."
Foto: archiv, AP a Profimedia