KLDR<span> popravila tajemníka </span>za měnovou reformu

Zahraničí
18. 3. 2010 08:18
Popravčí četa se postarala o &quot;buržoazního&quot; ekonoma (ilustrační foto).
Popravčí četa se postarala o &quot;buržoazního&quot; ekonoma (ilustrační foto).

Popravčí četa se postarala o Severokorejský režim popravil bývalého tajemníka vládní Korejské strany práce (KSP) Pak Nam-kiho za nezdařenou revalvaci měny z loňského listopadu, kterou koncipoval a řídil. Tento krok ochromil skomírající místní trh a zhoršil hospodářskou situaci v zemi.

Poprava byla podle jihokorejských zdrojů vykonána už minulý týden. Ve zdůvodnění trestu smrti bylo uvedeno, že Pak Nam-ki se jako "osoba buržoazního původu vetřela do revolučních řad s cílem zničit národní hospodářství KLDR". Trest byl vykonán zastřelením popravčí četou.

Mnozí severokorejští činitelé i značná část veřejnosti však nevěří vysvětlení, že Pak Nam-ki se spikl proti revoluci, citoval Reuters hodnověrné zdroje. "Panuje přesvědčení, že vedení země udělalo z Pak Nam-kiho jen obětního beránka." Podle politologů to nasvědčuje, že se vedení KLDR dostává pod silný tlak, aby řešilo problémy, které mohou narušit stabilitu režimu.

ČTĚTE TAKÉ: Severní Korea popravila dělníka. Prozradil cenu rýže
                        Severokorejští Kimové ožebračují své žebráky

Pak Nam-ki, donedávna nejvyšší finanční odborník režimu ve funkci tajemníka vládní strany, byl ze svého postu odvolán asi během února. Revalvace, při níž byly staré bankovky měněny za nové v poměru sto wonů k jednomu, měla zabránit tržním aktivitám v komunistické KLDR, ale místo toho se obchod prakticky zastavil a ceny prudce stouply.

Pchjongjang se výměnou bankovek pokusil znehodnotit úspory, které si doma schovávala rašící třída obchodníků černého trhu, aby je v Číně směnila za potraviny a další zboží, jež se běžně do země nedostane. Pokud by si někdo chtěl tyto úspory vyměnit za nové bankovky nebo uložit v bance, hrozilo by mu obvinění z nelegálních obchodních aktivit mimo systém centrálně plánovaného hospodářství.

Jihokorejský deník Tong-A ilbo s odvoláním na etnické Korejce žijící na čínské straně hranice s KLDR informoval v únoru o případech hladomoru v severokorejském pohraničním městě Sinidžu. Jeho obyvatelům se přitom obvykle vedlo lépe než zbytku země díky obchodu s Čínou. Objevily se také zprávy o střetech mezi Severokorejci a bezpečnostními silami, které se jim pokusily zabránit v pašování potravin. Projevy občanské nespokojenosti jsou přitom v přísně kontrolovaném komunistickém státě velmi výjimečné.

Komunistická Severní Korea je již delší dobu pod sílícím tlakem, aby ukončila svůj bojkot a vrátila se k šestistranným rozhovorům o svém sporném jaderném programu. V jejich rámci by mohla získat potravinovou pomoc výměnou za zmírnění hrozby, jakou nevyzpytatelná KLDR představuje pro celou oblast.

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Třináct lidí v Berlíně utrpělo zranění, na koncertu někdo stříkal pepřový sprej

Zahraničí
3. 5. 2025

Australským premiérem zůstane podle výsledků voleb labourista Albanese

Zahraničí
3. 5. 2025
ilustrační foto

Noční vlci projeli Bratislavou, vítala je jen hrstka lidí

Zahraničí
3. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ