Dva rakouští novináři sepsali výpověď severokorejského utečence, který na začátku devadesátých let zajišťoval diktátorské rodině dodávky luxusního zboží v Evropě. Nyní se plukovník Kim Jong-ryul obává o svůj život.
Svědčit o osobním životě severokorejských vůdců je totiž riskantní, a to i pokud žijete mimo Severní Koreu. Kim Jong-ryul popsal v knize Ve službách diktátora (In Dienst des Diktators) tucty paláců s luxusním vybavením a náročný životní styl, kterého si užíval zemřelý Kim Il-sung (též Kim Ir-sen) a jeho syn, současný vládce Kim Čong-il.
ČTĚTE TAKÉ: Vůdce KLDR se po dlouhé době objevil v televizi
Severní Korea popravila dělníka. Prozradil cenu rýže
Jako inženýr měl totiž přístup k bunkru, který si Kimové nechali postavit pro případ atomového útoku. Měl na starosti design jeho filtračního systému.
Poté se stal jedním z agentů vůdce v Evropě, kteří měli jediný účel - nakupovat luxusní zboží. Jeden agent v Rumunsku například koupil malou Cessnu a zásilku loveckých zbraní.
"Možná mě zastřelí v příštích několika dnech," řekl Kim Jong-ryul ve Vídni po vydání knihy. "Ale nyní alespoň mohu zemřít s čistým svědomím. Chtěl jsem se dožít vydání knihy," dodal. Jeho obavy nejsou zdaleka paranoidní. Synovec Song Hye-rim, ženy, která byla Kim Čong-ilovou druhou manželkou a matkou jeho nejstaršího syna, sepsal v roce 1997 své vzpomínky na diktátora. Dva atentátníci si na něj počkali před bytem jeho přítele a zastřelili ho.
Kniha sepsaná rakouskými novináři Dardanem Gashim a Ingrid Steiner-Gashiovou popisuje dekadentní večírky a zvláštní dietní požadavky diktátorů. "Kim Il-sung jedl jenom zahraniční jídlo," vypráví v ní Kim Jong-ryul. Despotovi kuchaři podle něj studovali ve Vídni.
Jako většina autokratických vládců měl prý i Kim slabost pro luxusní zahraniční vozy, do jeho sbírky patřily mercedesy, citroeny, cadillacy i lincolny. V Evropě dále nakupoval koberce a zlatem vykládané zbraně.
Kim Il-Sung zemřel v roce 1994. V té době začínal hladomor, při kterém podle odhadů zemřely asi dva miliony lidí.
Foto: ČTK/AP