V Číně byl popraven údajný tchajwanský špion, vědec Wo Wej-chan. Za jeho osvobození marně bojovala organizace Amnesty International i diplomaté mnoha států. Poprava šokovala o to více, že si k ní čínská vláda zvolila den, kdy se v Pekingu konají zasedání o dodržování lidských práv.
Za osvobození vědce Wo Wej-chana, který měl podle čínských soudů předávat Tchaj-wanu důležité a citlivé informace, se zasazovala i Česká republika. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v pátek na tiskové konferenci v Černínském paláci jednání Číny odsoudil.
„Stále to vypadalo, že Čína přijme naše argumenty a Wo Wej-chana propustí. Ale ona zvolila k popravě právě den, kdy se v Pekingu jedná o lidských právech," komentoval chování Číny Schwarzenberg.
K osvobození vyzývalo Čínu také Rakousko, kde vědec i s rodinou v 90. letech žil. Peking se však rozhodl na opakované žádosti o zrušení popravy nereagovat.
Šedesátiletý výzkumník v oblasti zdravotnictví Wo Wej-chan založil po návratu z Rakouska v Pekingu firmu dodávající lékařské vybavení. Tam ho také v lednu 2005 zatkla čínská policie. Byl obviněn, že přes prostředníka předal skupině napojené na tchajwanskou rozvědku tajné informace vojenského charakteru, mezi nimi i náčrty kontrolních raketových systémů.
K trestu smrti byl odsouzen v uzavřeném procesu v květnu 2007. Tento trest pak ve středu potvrdil čínský nejvyšší soud. Podle rozsudku se Wo během zadržení k obviněním přiznal, jeho rodina však tvrdí, že byl k doznání donucen. Biochemik prohlašoval, že je nevinný.
"Jsem hluboce otřesena chladnokrevným a nelidským postupem čínské justice v případu Wo Wej-chana. Nerespektování všech žádostí rodiny, Rakouska, Evropské unie a mnohých dalších je šokující," uvedla v první reakci rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková.
Foto: AP