NYT: Afghánského vůdce už Bílý dům <span>odepsal</span>

Zahraničí
10. 2. 2009 09:18
Karzáího kdysi označovali za nadějného a skvěle oblékaného politika.
Karzáího kdysi označovali za nadějného a skvěle oblékaného politika.

Karzáí jako panenka - Made in Afghanistan.Předzvěst toho, co by na afghánského prezidenta Hamída Karzáího mohlo čekat po zvolení nové americké vlády, přišla v únoru loňského roku, kdy Joseph R. Biden junior, tehdejší senátor, usedl během své návštěvy v Kábulu k formální večeři v prezidentském paláci, píše americký list The New York Times.

Mezi talíři jehněčího s rýží se Biden a další američtí senátoři Karzáího vyptávali na korupci v jeho vládě, která podle mnoha názorů patří k nejhorším na světě. Karzáí Bidena a ostatní senátory ujistil, že v jeho vládě vůbec žádná korupce není, a pokud ano, pak to není jeho chyba.

Senátoři šokovaně zalapali po dechu. Po pětačtyřiceti minutách Biden odhodil ubrousek a vstal. "Tahle večeře skončila," prohlásil a spolu se zbylými senátory vyšel z místnosti dlouho před skončením vymezeného času.

Nyní je Biden viceprezidentem Spojených států. Svět se změnil pro Karzáího i pro Afghánistán. Favorit Bílého domu - celebrita ve splývavém plášti a tmavě šedém fezu - najednou zjišťuje, že už vůbec není favoritem. Ani v očích Washingtonu, ani pro vlastní národ.

Karzáií s Bidenem v Kábulu.Prezident Barack Obama v Bílém domě prohlásil, že Karzáího považuje za nespolehlivého a nevýkonného. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová se nechala slyšet, že je prezidentem "narkostátu".

Američané, kteří tvoří afghánskou politiku a kteří jsou znepokojeni, že prohrávají válku, slibují, že Karzáího obejdou a začnou jednat přímo s guvernéry jednotlivých provincií.

Doma Karzáí čelí rozšiřujícímu se povstaleckému boji a obyvatelstvu, jež ho viní z evidentního nedostatku ekonomického pokroku i zkorumpovaných oficiálních činitelů, kteří jako by stáli u každého vchodu do jeho vlády. Jeho tvář, která druhdy shlížela ze zdí čajoven po celé zemi, je nyní mnohem méně viditelná. A k tomu všemu se ještě blíží volby.

Karzáího hlídají Američané. Na své muže se nemůže spolehnout.Karzáí tvrdí, že požádá voliče, aby ho vrátili do prezidentského paláce na další pětiletý termín. Volby jsou stanoveny na 20. srpna a očekává se, že jim bude předcházet násilné a událostmi nabité období.

V průzkumu, který nechala vypracovat nezávislá afghánská skupina, řeklo 85 procent dotázaných, že hodlají hlasovat pro někoho jiného než Karzáího.

Obamova vláda se bude muset mezitím rozhodnout, co vlastně chce od Karzáího, zatímco se snaží dostát svému slibu, že zvrátí vývoj války. Anebo jestli ho vůbec chce. V době sílícího povstaleckého boje, rostoucí korupce a pěstování opia kvetoucího po celé zemi možná nepřekvapí, že opravdu hodně Afghánců a opravdu hodně činitelů ve Washingtonu pohlíží na odstavení Karzáího jako na předběžnou podmínku pro zvrat v zemi propadající se dolů.

Karzáí se brání kritice, že jeho domovina je narkostátem."Za prezidenta Karzáího jsme došli od lepší situace k dobré situaci, pak k ne tak dobré situaci a špatné situaci - a teď kloužeme ještě k horšímu," říká Abdulláh, bývalý ministr zahraničí v Karzáího vládě, který ho nyní možná vyzve na souboj o prezidentský úřad a který, stejně jako řada Afghánců, používá jen jedno jméno. "To je trend."

Lidé z Karzáího okolí říkají, že tento muž je vyčerpaný, vědomý si svých nepřátel a obávající se o svou osobní bezpečnost. Cítí se obklíčený a podceněný, ale je plně odhodlaný navzdory tomu všemu znovu kandidovat a zvítězit. Během posledních týdnů rostoucí americká nespokojenost s Karzáím spojená s mokvající frustrací mezi Afghánci kvůli tomu, co považují za bezohledné zabíjení civilistů americkými silami, vyvolala ze strany Karzáího mimořádné reakce.

V úterý na tiskové konferenci ve svém paláci s mramorovými podlahami se Karzáí objevil po boku generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Na sobě měl tradiční fez a plášť, ale vypadal pobledlý a přešlý. Po otázce jednoho z afghánských reportérů na své vztahy s americkými vysokými představiteli však ožil a obvinil nejmenované osoby v americké vládě, že se snaží na něj vyvíjet tlak, aby mlčel o mrtvých afghánských civilistech zabitých při útocích Američanů.

Afghánci v Kábulu při jednom z muslimských svátků.Na zmíněné tiskové konferenci v paláci Karzáí přiznal vlastní neoblíbenost a pak nabídl vášnivou sebeobhajobu. "Vládnu sedm let. Je přirozené, že nyní nebudu tak populární, jako jsem byl před sedmi lety," řekl. "Afghánské úřady fungovaly velmi dobře," dodal.

"Afghánský lid se zúčastnil prezidentských voleb. Zúčastnil se parlamentních voleb. Parlamentní systém funguje mnohem lépe než mnohé zavedené parlamenty na světě. Tvoří zákony a schvaluje je. Vládní instituce se neustále vyvíjejí - ekonomika, armáda, vzdělávání. Vyšli jsme od dvou nebo tří univerzit v roce 2002 k nynějším sedmnácti univerzitám, ke svobodě tisku, ke stovkám novin a rozhlasových stanic a k tomu všemu. Já i afghánský lid jsme na tyto úspěchy hrdí," prohlásil.

Bez ohledu na všechny pochybnosti zůstává Karzáí zdaleka nejsilnějším politikem v zemi. Pod jeho kontrolou jsou zdroje státu včetně armády a policie i miliard dolarů americké a další pomoci, která plyne do státní pokladny. Členové týmu prezidenta Obamy tak možná zjistí, že Karzáí je muž, s nímž budou nuceni jednat, ať se jim to líbí, nebo ne.

Foto: AP, Reuters a Pentagon

Autor: ČTK

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ