Devět lidí přišlo o život a 52 dalších utrpělo zranění při bombových atentátech ve dvou luxusních hotelech v centru indonéské metropole Jakarty. Útoky ostře odsoudil americký prezident Barack Obama a prohlásil, že USA jsou připraveny pomoci indonéské vládě v boji proti extremismu.
"Tyto útoky dokládají brutalitu extremistů a my znovu připomínáme, že hrozba terorismu je velmi reálná," uvedla během dne americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
K útokům se vyjádřil viditelně rozčílený indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono, který byl tento měsíc zvolen znovu do úřadu i díky úspěchům, kterých se mu povedlo dosáhnout při zlepšování ekonomiky země a její bezpečnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Luxusními hotely v Jakartě otřásly exploze: 8 mrtvých
Hvězdy Manchesteru unikly teroristům. Indonésii raději vynechají
"Jsem si jistý, že většina z nás je hluboce znepokojena, je jí to nesmírně líto a tiše pláče. Stejně se cítím i já," řekl prezident na tiskové konferenci. "(Útočníci) v sobě nemají lidskost a nestarají se, že ničí naši zemi. Tenhle teror bude mít široký dopad na naši ekonomiku, na podnikatelské ovzduší, na turistiku i na náš obraz v očích světa," dodal.
Bomby vybuchly v hotelech Marriott a Ritz-Carlton jen několik minut po sobě kolem 7.45 místního času. Nejprve explodovala nálož v hotelu Marriott, zhruba pět minut poté se ozvala exploze z nedalekého Ritz-Carltonu.
Zdravotníci hlásí desítky zraněných, z nichž nejméně 18 tvoří cizinci.
Jsou mezi nimi občané Spojených států, Austrálie, Kanady, Indie, Itálie, Velké Británie, Nizozemska, Norska, Japonska a Jižní Koreje. USA uvedly, že zraněno bylo nejméně osm Američanů a Kanada potvrdila dva své zraněné občany. Identifikace mrtvých stále pokračuje, protože oběti byly zřejmě v těsné blízkosti výbuchů a zjištění jejich totožnosti je obtížné.
Vydávali se za hosty
Bomby podle svědků zřejmě explodovaly v přízemí poblíž nebo přímo uvnitř restaurací obou hotelů. Obě budovy byly po explozích evakuovány. Policie pak v jednom z pokojů na 18. patře v Marriottu našla nevybuchlou nálož, kterou se jí podařilo zneškodnit. Nyní zjišťuje, kdo měl pokoj pronajatý. "Pachatelů bylo několik," poznamenal šéf jakartské policie generál Wahyono. "Vydávali se za hosty."
K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, avšak odborníci i úřady jsou přesvědčeni, že za nimi stojí Jemaah Islamiyah, která je prý v současnosti jedinou skupinou v zemi schopnou provést takovýto koordinovaný útok. Nicméně policie to zatím nepotvrdila.
Hotel Marriott v Jakartě se již v roce 2003 stal terčem útoku teroristické skupiny Jemaah Islamiyah. Tehdy zde při sebevražedném atentátu zahynulo 12 lidí. Od té doby byla v hotelu zavedena přísná bezpečnostní opatření a znalci poměrů nechápou, jak mohl nyní někdo do budovy propašovat nálož. Skupina Jemaah Islamiyah stála také za pumovými útoky na indonéském ostrově Bali, které si v roce 2002 vyžádaly 200 obětí.
Foto: ČTK/AP