Policie v oblastech na západě Číny, kde žije značný počet Tibeťanů, nabídla odměnu 50 tisíc jüanů (asi 154 tisíc korun) za informace o lidech, kteří se hodlají upálit na protest proti čínské vládě a politice v Tibetu.
Odměnu až 200 tisíc jüanů (asi 617 tisíc korun) pak policie nabídla za informace o "osobách v pozadí" poslední vlny sebeupálení, během níž se za uplynulý týden upálili čtyři lidé. Informaci o vypsané odměně potvrdil agentuře AP čínský policista, který si nepřál být jmenován. Dodal, že žádná odměna zatím vyplacena nebyla a policie nedostala ani žádné tipy.
V posledních letech se pokusily upálit desítky etnických Tibeťanů. Vyjadřují tak protest proti tomu, co označují za "tvrdou vládu Pekingu" nad jejich oblastí. Mnozí navíc požadovali návrat duchovního vůdce dalajlamy z indického exilu, v němž žije od nezdařeného protičínského povstání v Tibetu v roce 1959.
Podle informací, které není možné nezávisle ověřit, skončilo od roku 2009 smrtí více než 50 pokusů o sebeupálení.
Sebeupalování přitom odporuje buddhistickému učení, podle nějž je veškerý život posvátný. Tibetská exilová vláda už Tibeťany vyzvala, aby se k takovému činu neuchylovali.
Čína obviňuje tibetského duchovního vůdce dalajlamu, že Tibeťany k drastické formě protestu proti čínské vládě nad Tibetem podněcuje. Peking zároveň tvrdí, že tato horská oblast vždy byla nedílnou součástí Číny a že se dalajlama snaží dosáhnout jejího odtržení od zbytku země. To však tibetský duchovní vůdce odmítá s tím, že usiluje jen o větší autonomii.