Palestinci bojují proti blokádě Gazy <span>vynalézavostí</span>

Zahraničí
24. 11. 2008 09:32
I vyjetý olej pomůže. Placky se upečou a lidé se najedí.
I vyjetý olej pomůže. Placky se upečou a lidé se najedí.

I vyjetý olej pomůže. Placky se upečou a lidé se najedí.Izrael po nedávno obnovené palestinské raketové palbě znovu neprodyšně uzavřel hraniční přechody do pásma Gazy a tamním lidem opět došly potraviny i benzin. Místní elektrárna musí kvůli nedostatku paliva omezovat provoz a domácnosti jsou většinu dne bez proudu. Palestinci ale nic nevzdali a ti vynalézaví si poradí i za této situace.

Bohatší z nich mají k dispozici vlastní elektrické generátory nebo jsou schopni koupit si naftu pašovanou tunely pod egyptskou hranicí. Pekař Chalíl Avád k nim nepatří, takže si musel pomoci jinak. Většině rodin plyn používaný k vaření došel. Ženy přesto doma připravují chlebové placky a pak odejdou k Chalílovi. Jeho pekárna stále peče díky oleji vypuštěnému z automobilových motorů. Placky pro pořádek označí čísly a jeho zaměstnanec je pak vždy po třech vysází do trouby.

Sulajmán Salím musel naštípat kusy nábytku, aby uvařil.Svůj tajný recept na světlo i za tmy má třiadvacetiletá Nailá. Může svítit, když vypnou proud, a to díky naftě a soli. V obchodech už petrolej dávno došel, ale lampa svítí i na naftu, a když se do ní přisype hrst soli, tak to ani moc nekouří. Větší problém je praní. V tomto případě je třeba číhat, kdy zapnou proud, a okamžitě se dát do díla. Bývá to většinou až v jedenáct hodin večer, takže Nailá často věší až do dvou do rána. Na své oblíbené turecké televizní seriály může zapomenout.

Třiatřicetiletá Ruska Šairá, která se do Gazy přistěhovala s palestinským manželem, má plné ruce práce. Je kadeřnicí a musí spěchat, dokud generátoru nedojde palivo. Zákaznicí je budoucí nevěsta a přišla si nechat udělat svatební účes. Šairá natáčí a lakuje prameny vlasů rychlostí blesku. "Je tam jenom tolik paliva, na jaké mám peníze," říká s těkavým pohledem na generátor.

Kolegyně Miriam Farísová pracuje v nejlepším salonu Gazy a má jiný problém. Její zazobané zákaznice nemohou pochopit, proč jim vlasy umývá ve vlažné vodě. Nedochází jim, že ji Miriam nemá čím přihřát.

Plynové vařiče jsou v Gaze pasé. Teď se vaří postaru.Podobně špatně je na tom i Alí Asalíja, který na severním předměstí Gazy odjakživa prodával oblíbené sendviče šavarma. Dával do nich vždycky šťavnaté maso, pozvolna grilované v plátcích na otáčejícím se rožni. Jenomže topivo pro gril teď není. Musel se receptu vzdát a teď nabízí jenom sendviče s rýží a kuřetem, které připravuje každé ráno na ohni ze dřeva. Muž, kdysi hrdý na svou vyhlášenou pochoutku, propadá depresi: "Cítím se tak na třicet stupňů pod nulou."

Vadžíd Imbajíd je na tom právě opačně. Žije v chudé gazské čtvrti a padesát let peče pro její obyvatele chlebové placky v troubě vytápěné dřevem. Teď k němu chodí zástupy žen s podnosy připraveného, leč syrového jídla, a prosí ho, aby jim je upekl. Vadžíd žádá za každou upečenou večeři dolar a má se dobře.

Plyn se od Gazy dostane jen tunely a je jen pro opravdu bohaté.A podobnou cenu nasadil na své zapalovače, jež se dají použít i jako svítilna, majitel obchodu Chálid Jazidží. Zapalovače jsou u něj k dostání v červeném, modrém, zeleném a žlutém provedení a dostávají se do Gazy s dalším pašovaným zbožím tunely z Egypta. Chálid už prodal deset krabic a přišel si na 65 dolarů.

Situace v Gaze je natolik špatná, že si kvůli ní minulý týden pozval jordánský král Abdalláh tajně do Ammánu izraelského premiéra Ehuda Olmerta. Žádal ho, aby Izrael okamžitě přechody otevřel a neřešil situaci vojenskou ofenzivou. Olmert, jehož doprovázel ministr obrany Ehud Barak, ale odmítl cokoli zaručit. Řekl, že budou-li Palestinci pokračovat v raketových útocích na Izrael, pak nezbude nic jiného, než poslat do Gazy armádu.

Foto: AP

Autor: AP

Další čtení

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ