Majitelé textilní továrny v Bangladéši museli modlitbami a rozdáváním jídla chudým zahnat ducha, o němž zaměstnanci - převážně ženy - tvrdili, že se v továrně zjevuje. Kvůli duchovi napadajícímu ženy na toaletách odmítali zaměstnanci pracovat a demolovali zařízení továrny.
Asi 3500 zaměstnanců továrny v Gazipuru severně od Dháky zastavilo v úterý práci. Aby přiměli vedení zakročit proti duchovi, začali lidé rozbíjet nábytek a odmítali vrátit se ke svým povinnostem.
Majitelé proto ve středu uspořádali speciální čtení veršů z koránu a rozdali jídlo chudým, aby ducha z továrny vyhnali.
Do vymítání se zapojili všichni vedoucí pracovníci textilky, uvedla místní policie.
Lékařští odborníci míní, že "útok ducha" může být známkou psychického strádání, kterým zaměstnanci trpí po sérii smrtících katastrof v textilním průmyslu. V dubnu zahynulo 1129 lidí při nejhorším průmyslovém neštěstí na světě, když se blízko Dháky zřítila osmipodlažní budova, v níž bylo pět textilek.
"Dělníci v textilkách propadají panice. Vzpomínka na smrt tolika jejich kolegů je stále čerstvá," řekl Mahmudur Rahmán, ředitel Ústavu epidemiologie, kontroly nemocí a výzkumu (IEDCR).
Takzvané spatření ducha podle něj může být známkou hromadné hysterie, která také může být odpovědná za záhadná onemocnění stovek lidí pracujících v textilkách v uplynulých týdnech.
Lékaři měli původně podezření na kontaminovanou vodu nebo otravu, ale protože nenašli žádné důkazy, které by to potvrzovaly, přiklánějí se nyní k teorii o "hromadné psychogenní poruše".