Půlmiliardou dolarů (asi 10 miliard Kč) chce americký prezident podpořit syrskou opozici. Peníze chce vzít z nedávno vytvořeného protiteroristického balíku. Barack Obama potřebuje peníze na výcvik a vyzbrojování pečlivě vybraných rebelů. Jeho žádost musí ještě schválit Kongres. Předpoklad, že by se ty které zbraně měly dostat jen do rukou určitých povstalců, byl byl v minulosti opakovaně kritizován jako naivní a nereálný.
Bílý dům žádá Kongres o 500 milionů dolarů na vybavení a trénink takzvaně umírněných rebelů v Sýrii. Tyto prostředky by měly pomoci bránit syrský lid.
Cílem je stabilizovat oblasti, které kontroluje opozice, zajistit důležité veřejné služby a bránit se teroristickým hrozbám. Závěrem mají vytvořit podmínky pro jednání a dohodu.
Peníze by měly pocházet z antiteroristického fondu, o jehož vytvoření Obama před několika týdny informoval při významném zahraničněpolitickém projevu ve West Pointu.
Na tamní vojenské akademii se prezident USA mimo jiné konkrétněji vyslovil k podpoře syrských opozičních skupin v jejich boji proti diktátorovi Bašáru Asadovi.
Rebelové, kteří mají být vyzbrojeni a vycvičeni, budou pečlivě proklepnuti, sdělil Bílý dům, aby vyvrátil obavy, že se americké zbraně nakonec dostanou do rukou nepřátel Spojených států.
To se ale v chaosu syrské války neustále děje. Navíc, západní zbraně dodávají islamistům v Sýrii (nyní i v Iráku) také Katar nebo Saúdská Arábie. Tyto země islamistické teroristy i financují.
Americký prezident je v této souvislosti v mnoha médiích dokonce opakovaně zesměšňován. Jak že rozliší, co je to za chlapíka, kterému chtějí dát USA do rukou moderní zbraň? Snad dotazníkem, v němž budou otázky typu: "Považujete sám sebe spíše za umírněného či radikálního kajdistického džihádistu?"
Značného množství amerických zbraní a vojenské techniky se nyní zmocňují radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), kteří už dva týdny obsazují rozsáhlé oblasti v Meziříčí. Jejich hlavní základnou byla zatím Sýrie.
Obamovi dosud mnozí vytýkali, že je v občanské a náboženské válce v Sýrii nečinný a váhavý. Podpora bojovníků syrské opozice se má podle amerického prezidenta nyní týkat těch, kdo jsou nejlepší alternativu proti "teroristům a diktátorům".
Nejpozději od poloviny loňského roku mají vojska věrná prezidentovi Asadovi na syrských bojištích výrazně navrch. Také v uplynulých týdech byla ozbrojená opozice vytlačena z řady strategických míst.
Jako prostředky k vedení válek požaduje Obama aktuálně od Kongresu celkem 60 miliard dolarů. To je nejen o 20 miliard dolarů méně než loni, ale současně jde o nejnižší požadavek za uplynulou dekádu.
Hlavním důvodem je stahování jednotek z Afghánistánu. Vedle peněz pro Sýrii a Afghánistán mají z rozpočtu USA dostat 1,5 miliardy dolarů země, které sousedí se Sýrií a jsou zaplaveny proudy uprchlíků. Asi 140 milionů dolarů je určeno k armádnímu výcviku v Iráku. Velké sumy se vydají na různé programy boje s terorismem.
Někteří komentátoři podezřívají Obamu, že opětovně zvýšeným zájmem o Sýrii chce odvrátit pozornost od zdrcujícího vývoje v Iráku, který je na pokraji rozpadu.
Od 10. června, kdy se islamističtí bojovníci z ISIL (též ISIS) dobyli v zásadě bez boje Mosul, přináší západní tisk četné hororové zprávu o vojenských úspěších radikálů.
Ti mimo jiné zvěrským způsobem popravují stovky lidí a na obsazených územích zavádějí nejtvrdší formy islámského práva šaría.
Jde to například tak daleko, že na trzích se domácím zvířatům, ovcím nebo kozám, musejí zakrývat genitálie kousky látky.