Přední čínský disident Liou Sia-pao byl v Pekingu odsouzen k 11 letům vězení za "podněcování k rozvracení státní moci". Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jeho právního zástupce. Liou je spoluautorem Charty 08, která se inspirovala někdejší iniciativou československých disidentů Charta 77.
Prokuratura Lioua vinila z toho, že se zveřejněním kritiky vládnoucí komunistické strany a spoluautorstvím Charty 08, která žádá svobodu vyjadřování a dodržování lidských práv, dopustil rozvracení státu.
Disident před soudem přiznal, že patří k iniciátorům manifestu. Dodal ale, že tím neporušil žádné zákony. Podle jeho švagra a obhájce v jedné osobě Liou usiluje jen o svobodu slova, ne o svržení komunistického režimu.
PSALI JSME: Kritizoval lidská práva v Číně, hrozí mu 15 let vězení
Liouovi podle médií nebylo umožněno, aby po vynesení verdiktu před soudem reagoval. "Byla jsem klidná, když soudce přečetl rozsudek, protože všechno ukazovalo na to, že mu chtějí dát vysoký trest," řekla podle Reuters jeho manželka. Ta se soudního procesu účastnit nemohla, bylo jí ale dovoleno přijít si vyslechnout verdikt. "Pak nám dovolili, abychom se spolu na deset minut viděli. Řekl mi, že se odvolá, i když šance jsou malé," dodala.
Proti zatčení a souzení Lioua protestovala místní opozice i řada demokratických států a mezinárodních organizací, které se zabývají ochranou lidských práv. Čína ale důrazně tyto snahy odmítla a označila je za vměšování se do vnitřních záležitostí země.
Podle čínského aktivisty Jü Ťiea čínská vláda vnímá Lioua jako symbol disidentů a myslí si, že pomocí tvrdého trestu zastraší celou komunitu odpůrců režimu.
Proces už ve středu odsoudil Washington. "Jak to vypadá, jediným zločinem tohoto muže bylo to, že podepsal dokument, který žádá otevřenější... formu vládnutí. To není zločin," citovala agentura AP mluvčí amerického ministerstva zahraničí P. J. Crowleyho.
Americký diplomat Gregory May uvedl, že Washington se snaží přimět čínskou vládu, aby Lioua propustila.
Liouovi bude příští pondělí 54 let. Je spisovatelem, čestným předsedou čínského PEN-klubu a univerzitním profesorem. V minulosti byl již 20 měsíců vězněn po potlačení demokratického hnutí na náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Za Chartu 08 byl zatčen loni, když se organizátorům podařilo získat několik set podpisů a chtěli dokument zveřejnit. Žádný jiný signatář zatčen nebyl.
O verdiktu nad Liouem neinformovala místní čínská média, zpráva se však rychle šíří i díky internetovým společenským sítím, jako je Twitter.
Foto: ČTK/AP