Hlad, který v poslední době sužuje Severní Koreu, podle amerického ministra obrany Roberta Gatese snižuje hrozbu, kterou představuje armáda komunistického státu.
"Jde o armádu, která hladoví," řekl Gates o stavu severokorejských ozbrojených sil. Hladomor z poloviny 90. let podle něho ovlivnil fyzický i intelektuální vývoj mužů, kteří nyní dorůstají do věku, kdy budou schopni sloužit v armádě. „Je to země, jejíž konvenční síly a schopnosti skutečně, myslím, upadají."
ČTĚTE TAKÉ: KLDR opět hrozí. USA nemají monopol na jaderné zbraně
Rada bezpečnosti OSN zpřísnila sankce proti Kimům
Hladomor si v 90. letech v Severní Koreji vyžádal jeden milion obětí. V této zemi s tuhým komunistickým režimem tehdy žilo 22 milionů lidí.
Severní Korea je nejmilitarizovanější zemí světa co do poměru k populaci, její armáda má 1,1 milionu vojáků aktivní služby a ještě asi čtyřmilionové rezervy. Služba je pro muže povinná a může trvat až deset let - každý pátý v aktivním věku takto slouží ve vojsku. Čtvrtá největší armáda světa je podle státních médií samozřejmě „nepřemožitelná", ale hlasy očitých svědků propagandu vyvracejí.
„Když se na ně podívám, armáda, kterou jsem viděl, by měla dost problémů jenom z války utéct," soudí Kim, jeden z uprchlíků ze severu na jih. „Možná mají opravdovou armádu pro válku, kterou drží někde jinde."
V posledních dvou letech se úroda v KLDR trochu zlepšila díky příznivému počasí, ale další uprchlík Čo říká, že k jídlu se stále dostává těžko. „I vloni jsme v provincii Kangwon měli kampaň, jak vystačit se dvěma jídly denně. Vojáci někdy dostanou jen tři brambory na den."
Když jsem já sloužil to desáté léto
Neutěšená situace ústí v nízkou morálku, korupce v armádě je tak rozsáhlá, že je spíše normou než výjimkou. Zejména na hranici s Čínou vymáhají vojáci úplatky na obchodnících, kteří ji překračují. „Říká se, že je něco špatně, když jste si za desetiletou službu na hranici neušetřili dost, abyste se vrátili domů, oženili a založili rodinu," nadsazuje Kim.
Vztahy mezi Spojenými státy a Severní Koreou jsou v poslední době mimořádně napjaté. Pchjongjang v uplynulých měsících provedl svůj druhý jaderný test a zkušebně odpálil několik sérií raket.
Ostrá severokorejská rétorika vzbudila obavy ze vzniku ozbrojeného konfliktu na Korejském poloostrově. Spojené státy mají v Jižní Koreji asi 28 500 vojáků.
Gates ale řekl, že na případnou severokorejskou invazi by reagovala armáda Jižní Koreje, která v posledních letech celkově zvýšila své kapacity.
Foto: Reuters, ČTK/AP