Severokorejští vojáci přestávají být hrozbou, <span>mají hlad</span>

Zahraničí
17. 7. 2009 10:55
Příděly vojákům nedostačují, shání jídlo, kde můžou.
Příděly vojákům nedostačují, shání jídlo, kde můžou.

Příděly vojákům nedostačují, shání jídlo, kde můžou.Hlad, který v poslední době sužuje Severní Koreu, podle amerického ministra obrany Roberta Gatese snižuje hrozbu, kterou představuje armáda komunistického státu.

"Jde o armádu, která hladoví," řekl Gates o stavu severokorejských ozbrojených sil. Hladomor z poloviny 90. let podle něho ovlivnil fyzický i intelektuální vývoj mužů, kteří nyní dorůstají do věku, kdy budou schopni sloužit v armádě. „Je to země, jejíž konvenční síly a schopnosti skutečně, myslím, upadají."

ČTĚTE TAKÉ: KLDR opět hrozí. USA nemají monopol na jaderné zbraně
                        Rada bezpečnosti OSN zpřísnila sankce proti Kimům

Hladomor si v 90. letech v Severní Koreji vyžádal jeden milion obětí. V této zemi s tuhým komunistickým režimem tehdy žilo 22 milionů lidí.

Severní Korea je nejmilitarizovanější zemí světa co do poměru k populaci, její armáda má 1,1 milionu vojáků aktivní služby a ještě asi čtyřmilionové rezervy. Služba je pro muže povinná a může trvat až deset let - každý pátý v aktivním věku takto slouží ve vojsku. Čtvrtá největší armáda světa je podle státních médií samozřejmě „nepřemožitelná", ale hlasy očitých svědků propagandu vyvracejí.

Podvyživení branci v KLDR.„Když se na ně podívám, armáda, kterou jsem viděl, by měla dost problémů jenom z války utéct," soudí Kim, jeden z uprchlíků ze severu na jih. „Možná mají opravdovou armádu pro válku, kterou drží někde jinde."

V posledních dvou letech se úroda v KLDR trochu zlepšila díky příznivému počasí, ale další uprchlík Čo říká, že k jídlu se stále dostává těžko. „I vloni jsme v provincii Kangwon měli kampaň, jak vystačit se dvěma jídly denně. Vojáci někdy dostanou jen tři brambory na den."

Když jsem já sloužil to desáté léto

Neutěšená situace ústí v nízkou morálku, korupce v armádě je tak rozsáhlá, že je spíše normou než výjimkou. Zejména na hranici s Čínou vymáhají vojáci úplatky na obchodnících, kteří ji překračují. „Říká se, že je něco špatně, když jste si za desetiletou službu na hranici neušetřili dost, abyste se vrátili domů, oženili a založili rodinu," nadsazuje Kim.

Korejští vojáci bedlivě střeží čínskou hranici.Vztahy mezi Spojenými státy a Severní Koreou jsou v poslední době mimořádně napjaté. Pchjongjang v uplynulých měsících provedl svůj druhý jaderný test a zkušebně odpálil několik sérií raket.

Ostrá severokorejská rétorika vzbudila obavy ze vzniku ozbrojeného konfliktu na Korejském poloostrově. Spojené státy mají v Jižní Koreji asi 28 500 vojáků.

Gates ale řekl, že na případnou severokorejskou invazi by reagovala armáda Jižní Koreje, která v posledních letech celkově zvýšila své kapacity.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ