Nejméně 600 dětí onemocnělo v severní Číně po otravě olovem. Úřady již továrnu, která zapříčinila kontaminaci, tento týden uzavřely. Děti však začaly do nemocnic proudit již na začátku července.
Ze 731 dětí, které žijí ve dvou vesnicích nedaleko továrny na zpracování olova a zinku v provincii Šan-si, jich více než 80 procent bylo pozitivně testováno na otravu olovem. Přitom ještě začátkem týdne to byla zhruba polovina z tohoto počtu.
Ovšem už v červenci začaly ve větším množství nemocnice a kliniky přijímat nemocné děti. Jejich rodiny obvinily továrnu v Tung-lingu, že kontaminovala okolní půdu, ovzduší i místní zdroje pitné vody.
ČTĚTE TAKÉ: Hračky na tržnicích: plné olova a ftalátů
Zdejší úřady mají v plánu přemístit všech 581 rodin, které žijí v okruhu do 500 metrů od továrny, do jiných lokalit. Tato operace však bude trvat dva roky, uvedla čínská agentura.
Ze stovek nemocných dětí jich 166 bude hospitalizováno, ostatní budou ošetřovány v domácí péči, dokud se jejich těla olova nezbaví.
Případ už státní orgány vyšetřují, ale odmítly potvrdit, že onemocnění dětí souvisí se znečištěným prostředím způsobeným továrnou.
Otrava olovem může poškodit nervový a reprodukční systém, vyvolat vysoký krevní tlak, chudokrevnost, ztrátu paměti a v krajních případech oběti upadají do kómatu a následně umírají.
Znečištěné vodní toky
V Číně nejsou úniky chemikálií z továren ani nehody ve výrobnách ničím neobvyklým. Jejich příčinou jsou většinou laxní přístup k bezpečnostním i dalším pravidlům i neškolenost dělníků.
Vodní toky, především velké řeky, jsou v Číně značně kontaminované chemikáliemi. Příčinou je zejména rychlý ekonomický růst v posledních desetiletích a nedostatečná kontrola a prosazování ochrany životního prostředí.
Foto: Reuters, Profimedia, Wikimedia Commons