Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij, která je souzena za údajné porušení pravidel domácího vězení, je přesvědčena, že soud má za cíl zabránit jí v účasti ve volbách plánovaných na příští rok.
Su Ťij, které hrozí až pětileté vězení, bylo dnes povoleno odvolat se proti zákazu předvést dva svědky obhajoby. Nejvyšší soud žádosti vyhověl a dovolil předstoupit dvěma členům Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii (NLD), upřesnil obhájce Ňjan Win.
ČTĚTE TAKÉ: Vězení v Barmě, kde drží Su Ťij, je tábor tiché smrti
Barma: Soud se Su Ťij je naše vnitřní záležitost
"Je to naprosto bezprecedentní", protože taková rozhodnutí bývají přijímána při stání, řekl Ňjan. Nejsou sdělována právníkům v jejich kanceláři nebo doma, dodal.
Další líčení se Su Ťij je stanoveno na pátek, avšak její právníci předpokládají, že bude opět odloženo.
Nositelka Nobelovy ceny za mír zároveň obvinila vojenskou juntu, že sabotuje její obhajobu. Původně totiž soud odmítal připustit výslech více než jednoho svědka obhajoby, zatímco žaloba jich předvedla 14.
Su Ťij při setkání se svými obhájci prohlásila, že obvinění proti ní jsou politicky motivována. "Dala nám pokyn, abychom prozkoumali všechny legální způsoby k zahájení náležitých právních roků," prohlásil Ňjan Win.
Su Ťij je obviněna z porušení pravidel domácího vězení tím, že dovolila jistému Američanovi, aby u ní dva dny zůstal. John Yettaw připlaval do jejího domu bez pozvání a při návratu byl zatčen. I jemu hrozí pět let vězení, stejně jako dvěma Su Ťijiným společnicím.
Od července 1989 strávila Su Ťij v domácím vězení už více než 13 let. Její poslední trest měl vypršet 26. května. Nyní je internována ve věznici Insein.
Mezinárodní společenství i jiní kritici barmského vojenského režimu soudí, že junta využila Američanovy návštěvy jako záminky k prodloužení vězení Su Ťij i přes parlamentní volby chystané na příští rok, jimiž chce junta dodat své vládě legitimitu.
Foto: ČTK/AP, Reuters