Padesátiletá Tádžička Mahbuba má čtyři syny, ale vždycky si přála dceru. Protože proces adopce je v Tádžikistánu komplikovaný, zvolila snazší řešení - rozhodla se dítě si koupit, píše zpravodajský server BBC News.
"Hned jak jsem se dozvěděla, že nějaká žena v porodnici prodává novorozenou dcerku, spěchala jsem tam," vzpomíná Mahbuba. "Ta žena mi řekla, že už má pět dětí a že si další nemůže dovolit. Zaplatila jsem jí sto dolarů."
Tenhle obchod udělala před deseti lety. Ale nákup a prodej malých dětí je v Tádžikistánu běžný i teď - a začíná v porodnicích. Některé matky se vzdají svých potomků jen pouhých pár dní po porodu a jejich osud ponechávají v rukou nemocničního personálu.
Mladá tádžická zdravotní sestra vylíčila, že byla svědkem toho, jak lékaři pomáhali ženě, jejíž dítě zemřelo při porodu, získat novorozence z jiné porodnice. Není si však prý jistá, zda při této výměně hrály roli peníze. "Prostě jí jen chtěli pomoci," říká sestra.
Taková dobrá vůle se ovšem v Tádžikistánu trestá až osmi lety vězení. V roce 2008 bylo zaznamenáno 13 takových případů, přičemž se má za to, že počet těch, kteří se v nezákonném prodeji dětí angažují, je mnohem vyšší.
"Asi šedesát kilometrů západně od Dušanbe v turzunzodském okrese jsem se setkal se dvěma porodními asistentkami obviněnými z prodeje chlapečka za dvě stě dolarů," píše korespondent BBC Rayhan Demytrie. Byly potrestány dvouletým podmíněným trestem.
"Kdybych to byla věděla..." stěžuje si jedna z nich a utírá si slzy. "Měsíc jsem to děcko krmila a pečovala o ně. Dali mi peníze, ale já o ně nežádala. Strčili mi bankovky do kapsy."
"Obchod s malými dětmi je vážný problém a pořád existuje," říká Azimjon Ibragimov, který stojí v čele sekce pro potírání obchodu s lidmi při ministerstvu vnitra. "Zákazníky jsou obvykle bezdětné páry. A protože legální proces adopce dítěte je komplikovaný, lidé považují za výhodnější si děcko koupit," vysvětluje. "Většina z nich ale nezná právní důsledky tohoto trestného činu."
Je tu i druhá strana - ženy, které své dítě prodávají. Dokonce i ty, které si jsou vědomy rizika, se často domnívají, že nemají jinou možnost, jak se nechtěného potomka zbavit. V mnoha případech jde o mladou matku a nemanželské dítě. V konzervativním Tádžikistánu může totiž dítě, které se narodilo neprovdané ženě, uvrhnout její rodinu do hanby.
Své děti stále více prodávají i starší ženy s rodinami. V tomto nejchudším středoasijském státě odcházejí otcové často za prací do ciziny a břímě péče o děti zůstává na ženách. Některé z nich si prostě nemohou dovolit krmit další hladové krky.
"Naše ženy trpí především proto, že jejich manželé hledají práci jinde," vysvětluje šéfka centra pro občanskou společnost Muhabbat Pirnazarová. "Opouštějí své rodiny. Někteří z mužů sice posílají domů peníze, ale jsou i takoví, kteří své rodiny opustí nadobro."
Peníze za dítě jsou nedílnou součástí života v Tádžikistánu. Je to společnost, v níž ekonomické podmínky nedávají některým matkám na vybranou. Ty které mají nemanželské dítě, čelí společenskému tlaku, který je nutí, aby se své ratolesti vzdaly. A tam, kde jsou adopční procedury spletité a zdlouhavé, udělají bezdětné dvojice vše, co je v jejich silách, aby děcko získaly, konstatuje zpravodajský server BBC.
Foto: taj.news a suali.ru