Tunel pod Bosporem spojil v Istanbulu Asii s Evropou

Zahraničí
29. 10. 2013 12:22
Istanbul získal nové dopravní spojení mezi evropskou a asijskou částí města.
Istanbul získal nové dopravní spojení mezi evropskou a asijskou částí města.

V Istanbulu dnes slavnostně otevřeli železniční tunel pod Bosporem, který spojuje asijskou a evropskou část města. Tunel se v rámci projektu Marmaray otevírá u příležitosti 90. výročí založení Turecké republiky.

Tunel postavilo turecko-japonské konsorcium. Sám záměr spojit oba břehy vznikl už před 150 lety. Technologické a následně i finanční potíže tehdejšího státu pod vládou sultána Abdülhamida II. však vedly k odkladu.

Realizace projektu, který byl nově vypracován v 90. letech, tak začala až v roce 2005 za vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Projekt Marmaray má snížit automobilový provoz v Istanbulu o 20 procent. Odhaduje se, že denně by mohly vlaky přepravit asi 1,5 milionu lidí.

Tunel je dlouhý zhruba 16 kilometrů a je zároveň nejhlouběji položeným tunelem svého druhu na světě - leží v hloubce kolem 60 metrů. Výstavba stála asi 5,5 miliardy lir (51,8 miliardy korun).

Díky projektu Marmaray má dojít k propojení linek metra na obou březích.

Původně měl být tunel dokončen v roce 2009, ale jako první ho začaly zpožďovat archeologické vykopávky v místě hloubení, které mimo jiné ukázaly, že historie města je stará 8500 let, místo původně odhadovaných 6000 let.

Dosud jen mosty

Před 40 lety, 30. října 1973, spojil evropskou a asijskou část Istanbulu první most. Bosporský visutý most je přes kilometr dlouhý a vede z nábřeží Ortaköy na evropském pobřeží Bosporu do Beylerbeyi na druhé, asijské straně. Ve své době byl čtvrtým nejdelším visutým mostem na světě, nyní mu patří 22. místo.

V červenci 1988 spojil evropskou a asijskou část Istanbulu druhý most. Most sultána Mehmeta Fatiha (vládl v letech 1451 až 1481) je asi o půl kilometru delší než první a je umístěn mezi částmi Hisarüstü na evropské straně a Kavacik na asijské.

Letos v květnu Turecko zahájilo výstavbu třetího mostu. Bospor je 29 kilometrů dlouhá úžina, která spojuje Černé moře s Marmarským a rozděluje Istanbul na evropskou a asijskou část.

Premiér Erdogan navrhl v Istanbulu několik dalších megaprojektů. Mezi nimi je i vodní kanál paralelní s Bosporem, největší letiště světa, třetí most přes Bospor a obří mešita. Zvažuje se i jaderná elektrárna. Některé projekty však vyvolaly protesty veřejnosti. Jako kontroverzní se ukázal plán přestavby istanbulského parku, který v květnu spustil největší protivládní protesty za posledních deset let.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/ullstein-autor, marmaray.com

Další čtení

ilustrační foto

Roky ji zneužíval kněz. Odškodnění jí soud přesto zamítl

Zahraničí
1. 7. 2025
ilustrační fotografie

Na japonské hoře Fudži začala horolezecká sezona, za výstup se platí 4000 jenů

Zahraničí
1. 7. 2025
ilustrační foto

Neúprosná spravedlnost. Devadesátník dostal doživotí za vraždu a znásilnění

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ