Přes 300 vězňů bylo loni v iráckých vězeňských zařízeních mučeno. Více než třetina ze 306 případů mučení a týrání, které vešly ve známost, se stala v autonomních kurdských provinciích na severu země. Uvedlo to dnes irácké ministerstvo lidských práv.
Organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch označila mučení a zneužívání v iráckých věznicích za "běžné a na denním pořádku".
Jak dále uvedla, jsou vězni často biti kabely, zahradními hadicemi a kovovými tyčemi. Dlouhou dobu jsou trýzněni také s rukama svázanými za zády nebo elektrošoky na uších a genitáliích.
ČTETE TAKÉ: Obávaný Abú Ghrajb opět otevřen. S jiným jménem
Násilí pokračuje také mimo vězeňské zdi v Iráku. Při sebevražedném atentátu v severoiráckém Mosulu bylo dnes zabito devět lidí, 26 dalších utrpělo zranění. Atentátník v autě naloženém trhavinami se odpálil v blízkosti americké hlídky.
Není jasné, zda jsou mezi oběťmi nebo zraněnými také Američané, protože americká armáda ani irácká policie se k tomu nevyjádřily.
Neznámý útočník zastřelil na kontrolním stanovišti ve městě Hilla jižně od Bagdádu jednoho člena místní domobrany.
I přes nejnovější útoky dnes irácký ministr národní bezpečnosti Širvan Valjí zdůraznil, že se bezpečnostní situace v zemi výrazně zlepšila. "Irák je z devadesáti procent bezpečný," řekl. Nicméně je prý zapotřebí prověřit "rozmísťování bezpečnostních sil, jejich efektivnost a důvody případných nedostatků". Od středy bylo při atentátech v Bagdádu a Kirkúku zabito 74 lidí.
Duben byl v Iráku zatím nejkrvavějším měsícem letošního roku. Zabito bylo 300 lidí, většinou šlo o šíity, kteří přišli o život při pumových útocích v hlavním městě. V dlouhodobém srovnání však počet útoků v Iráku nadále klesá. Ještě v roce 2006 bylo v Iráku při násilných činech zabito 13 tisíc lidí.
Foto: Profimedia a Reuters