V Pákistánu unesli učitele, kteří pomáhali s očkováním

Zahraničí
23. 11. 2013 10:42
Za únosem učitelů, stojí pákistánští radikální islamisté. Úřady očekávají zahájení vyjednávání o propuštění unesených. (ilustrační foto)
Za únosem učitelů, stojí pákistánští radikální islamisté. Úřady očekávají zahájení vyjednávání o propuštění unesených. (ilustrační foto)

Islámští radikálové v sobotu na severozápadě Pákistánu unesli 11 učitelů, kteří byli zapojeni do očkovací kampaně proti obrně. Údajně může jít o další z útoků na lidi, kteří se snaží zajistit prevenci proti této nebezpečné chorobě. Radikální konzervativci zdravotní kampaň v Pákistánu odmítají jako vměšování Západu a ohrožování hodnot islámu.

Islamisté učitele unesli ze školy v severozápadní provincii Chajbar Pachtunchvá. Jde o kmenovou oblast ležící u hranice s Afghánistánem. Ozbrojenci do školy přišli krátce po odjezdu zdravotníků, kteří děti očkovali. Odvezli je na území kontrolované velitelem Mankálem Baghem. Zástupce místní správy řekl, že Bagh je proti očkovací kampani a nechce, aby byly děti imunizovány na území, které spadají pod kontrolu jeho lidí. V těchto oblastech působí také pákistánská odnož radikálního hnutí Taliban, takže do nich nevstupují příslušníci pákistánských bezpečnostních sil. Policie a vojsko v jiných oblastech země většinou zdravotníky při očkovací kampani chrání. Podle místních představitelů začnou vyjednávání o podmínkách propouštění zajatců.

Radikální konzervativci zdravotní kampaň v Pákistánu odmítají nejen jako vměšování, ale tvrdí také, že vakcína může obsahovat výtažky z vepřů, což je pro muslimy nepřípustné.

K odporu proti očkovací kampani přispěl také případ pákistánského lékaře, který vedl falešný očkovací program, aby pomohl americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) vystopovat a zabít šéfa teroristické sítě al-Kajda Usámu bin Ládina.

Obrna, která je virovým onemocněním napadajícím nervový systém a může způsobit ochrnutí, byla ve většině zemí světa vymýcena. V Pákistánu se jí však loni nakazilo nejméně 35 dětí. Pákistán spolu s Afghánistánem a Nigérií patří ke třem zemím, kde obrna zůstává endemickou chorobou (pozn. red.: výskyt onemocnění v určité omezené lokalitě).

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Slovenské hnutí předalo petici za referendum o neuplatňování protiruských sankcí

Zahraničí
5. 5. 2025

Pulitzerovu cenu získal web ProPublica za reportáž o dopadu potratových zákonů

Zahraničí
5. 5. 2025

Rumunský premiér Marcel Ciolacu rezignoval kvůli výsledku prezidentských voleb

Zahraničí
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ