Vítězové iráckého hlasování chtějí <span>nové volby</span>

Zahraničí
28. 4. 2010 16:55
Ajád Aláví vyzval k vytvoření vlády pod mezinárodním dohledem.
Ajád Aláví vyzval k vytvoření vlády pod mezinárodním dohledem.

Ajád Aláví vyzval k vytvoření vlády pod mezinárodním dohledem.Vítězná koalice iráckých parlamentních voleb navrhla zopakování hlasování za mezinárodního dohledu. Zamezilo by to podle ní politickým manipulacím, které hrozí nyní, kdy se mají přepočítat hlasy odevzdané v Bagdádu a soud zpětně posuzuje oprávněnost kandidatur desítek lidí.

Ajád Aláví, jehož Irácká národní dohoda (INA) v koalici převážně sekulárních stran kandidovala, vyzval k vytvoření úřednické vlády s mezinárodním dohledem. Jedině tak se dá podle něj zabránit návratu násilí do Iráku.

ČTĚTE TAKÉ: Irácké volby budou mít příliš mnoho vítězů

Národní irácké hnutí (MNI) skončilo v březnových volbách první s 91 mandáty, o dvě křesla míň v parlamentu o 325 poslancích má mít blok Právní stát dosluhujícího premiéra Núrího Málikího. Aláví i Málikí už začali hledat koaliční partnery, ale potřebnou většinu 163 hlasů se zatím ani jednomu z nich sestavit nepodařilo.

Rodina oběti jednoho z teroristických útoků v Iráku.Soud tento týden dodatečně zrušil kandidatury 52 osob, které se voleb zúčastnily. Dvě z nich se dostaly do parlamentu, z toho jedna za INA. Do pondělka má soud rozhodnout o dalších devíti zvolených politicích, přitom sedm z nich patří k Alávího koalici.

Soud tím dokončuje proces, který začal před volbami a jehož cílem je vyloučit z politického procesu příznivce bývalé vládní strany Baas. Všichni vyřazení kandidáti jsou dle soudu baasisté s vazbami na režim svrženého prezidenta Saddáma Husajna.

Aláví považuje dodatečné vyřazování kandidátů za krádež vůle Iráčanů a ohrožení demokracie i bezpečnosti. "Požádáme o vytvoření přechodné vlády," řekl v irácké televizi. Obrátil se prý o pomoc na OSN, Ligu arabských států (LAS), Evropskou unii a Organizaci islámské konference.

Kontrola uren s hlasovacími lístky.Ještě tento týden má začít přepočítávání 2,5 milionu hlasů odevzdaných v Bagdádu, což může přinést nový volební výsledek, jelikož Bagdád má v parlamentu silné zastoupení v podobě 70 křesel.

MNI ve svém prohlášení tvrdí, že se vážně zabývá možností požádat OSN, EU a LAS "o uplatnění morálního práva na ochranu politického procesu před nespravedlností, o vytvoření přechodné vlády a zorganizování nových voleb, které nebudou ovlivněny politickými manipulacemi". Z právního hlediska MNI vychází z faktu, že je Irák ještě stále pod mezinárodní kontrolou. OSN o ní rozhodla po irácké invazi do Kuvajtu v roce 1990.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Do Texasu dorazilo 16 českých hasičů, kteří už prozkoumávají poničenou krajinu

Zahraničí
14. 7. 2025

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně jaderné energetiky

Zahraničí
14. 7. 2025

Americký nejvyšší soud otevřel Trumpovi cestu k demontáži ministerstva školství

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ