Zemřel muž obviňovaný z toho, že <span>pomohl bin Ládinovi</span>

Zahraničí
24. 2. 2010 07:00
Lidé nesou tělo oběti sebevražedného útočníka v provincii Nangarhár.
Lidé nesou tělo oběti sebevražedného útočníka v provincii Nangarhár.

Lidé nesou tělo oběti sebevražedného útočníka v provincii Nangarhár.V pondělí vybuchla na shromáždění kmenových stařešinů v afghánské provincii Nangarhár bomba. Mezi mrtvými je i Muhammad Zaman, který měl mimo jiné údajně v roce 2001 pomoci uprchnout teroristovi Usámovi bin Ládinovi z Tora Bora.

Na první pohled se mohlo zdát, že jde o další zprávu o násilí v Afghánistánu: "Při útoku sebevražedného atentátníka ve východním Afghánistánu přišlo o život 15 lidí. Mezi oběťmi je i významný kmenový náčelník," napsala ČTK. Útočník se měl odpálit během předávání půdy uprchlíkům oslavy v provincii Nangarhár nedaleko Džalalabádu.

ČTĚTE TAKÉ: CIA a Pákistán dopadly dvojku afghánského Talibanu

Muhammad Zaman nebyl ale jenom další z kmenových náčelníků, měl pestrou historii a proto se objevují spekulace, že útok byl namířen primárně proti němu. Jak napsal Dexter Filkins v listu The New York Times, Zaman nebyl příliš oblíbený, takže pokus o jeho zavraždění by nebyl ničím neobvyklým.

Nechal uprchnout Ládina

Při pondělním útoku sebevraha v Nangarháru zemřelo 15 lidí.Navíc na něj byla vyhlášena krevní msta za to, že nechal zavraždit v roce 2002 předáka jiného klanu. Měl konkurenci i uvnitř svého kmenu. A konečně, americké speciální síly a CIA mu dodnes nemohou zapomenout, že to byl pravděpodobně on, kdo nechal v roce 2001 uprchnout nejhledanějšího teroristu Usámu bin Ládina z obklíčené skrýše v Tora Bora.

Taliban, který se obvykle rychle hlásí k různým útokům v Afghánistánu tentokrát tvrdí, že nemá ponětí, kdo mohl útok spáchat. "Byl klanový vůdce a bojoval od roku 1980," řekl americkému listu člen parlamentu Mirvas Jasíni. "Spousta lidí ho nenáviděla. Také byly ve hře různé obchodní zájmy."

ČTĚTE TAKÉ: OSN chce vyjmout některé Talibance z "black listu"

Během sovětské okupace Afghánistánu bojoval Zaman s mudžahedíny a později válčil na straně Talibanu i proti němu. Když se talibanský režim v roce 2001 zhroutil, Hámid Karzáí jej jmenoval vojenským velitelem Džalalabádu a velké části východního Afghánistánu, včetně Tory Bory.

Exil a pak vražda?

Tank afghánských bojovníků oblehájicích Tora Borav roce 2001.Zmatek po neúspěšném oblehání Tora Bora vedl k tomu, že Muhammad Zaman odletěl nejdříve do Francie a poté žil v exilu v Pákistánu. V té době byl mimo jiné obviněn z toho, že nechal zavraždit Karzáího viceprezidenta Kadira.

Loni Zaman před volbami oznámil, že se vrací zpět do Afghánistánu a že se zapojí do kampaně jako stoupenec Hámida Karzáího. Ten následně ve volbách, které ovšem zmanipuloval, vyhrál.

Foto ČTK/AP, profimedia.cz

Autor: arf

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ