Polská vláda zřídila komisi, která má vymyslet, jak Kremlu neplatit za dvacet let staré sovětské vojenské patenty. Moskva si na zaplacení licencí činí nárok, ale polská strana se snaží dokázat, že patenty změnila do míry, která nárok činí neoprávněným.
Do komise vláda povolala zbrojařské experty, bývalého velvyslance v Moskvě Stanisława Cioska či několik úředníků z úřadu premiéra, napsal týdeník Newsweek. Kremelskými právy se s nimi bude zabývat také mnohaletý šéf zbrojovky a strojíren Bumar ve městě Gliwice Roman Baczyński.
Všechny produkty právě této zbrojovky ze sovětských patentů vycházejí. Kromě jiných také „hit" podniku, tank PT-91 Twardy, který vychází z ruského T-72. Polská armáda má ve výzbroji 232 těchto tanků, 48 jich slouží v armádě Malajsie.
První PT-91 vyjely do aktivní služby v roce 1995 po rozsáhlé modernizaci modelu T-72. Impulzem k ní byl v roce 1989 krach jednání o nákupu licencí na produkci modernizované verze sovětského T-72.
Dědic Sovětského svazu a vymáhání „dluhů"
Na využívání sovětských patentů státy před rokem 1989 obvykle podepisovaly dohody na dvacet let. Polská strana měla za to, že po uplynutí dvacetileté lhůty stanovené dohodou nabývá automaticky právo využívat patenty bez poplatků. Moskva se však v roce 2007 diplomatickou cestou a oficiálně o „dluhy" přihlásila.
Podle neoficiálních informací týdeníku Newsweek se speciální skupina povolaná premiérem pokusí dokázat, že modely, jejichž výrobu Poláci zahájili podle sovětské dokumentace, už výrobci zmodernizovali a za patenty tedy platit nemusí.
„Připravujeme technickou dokumentaci, prototypy i běžně vyráběné zboží. Vše dáme k posouzení nezávislé mezinárodní firmě," prozradil Newsweeku nejmenovaný člen komise.
Foto: Zakłady Mechanicze BUMAR-ŁABĘDY a. s., Gazeta Wyborcza