Zní to jako dotaz na anekdotické rádio Jerevan. Ve skutečnosti tak lze opsat názory unijních Evropanů, pro něž může být brzy jejich zastupitelský orgán považován za takřka nelegitimní. Zjistil to čerstvý výzkum Eurobarometru.
Jen zhruba desetina občanů z členských zemí Evropské unie byla schopna odpovědět, kdy se bude do Evropského parlamentu (EP) volit. Dalších deset procent uhádlo rok 2009, zbylých osmdesát procent nemělo zdání. Z nich mnozí vůbec netušili, že jsou to oni, jejichž hlasy rozhodují o obsazení 785 poslaneckých křesel v tělese, jež donekonečna kočuje mezi Bruselem a Štrasburkem. V české republice si svého volebního práva není vědomo 58 procent voličů!
Lze soudit, že trend klesajícího zájmu o eurovolby nastartovaný už v roce 1979 bude pokračovat. Při posledních volbách v roce 2004 nehlasovala ani polovina oprávněných voličů (asi 45 procent), přičemž v nových členských zemích to bylo něco málo přes čtvrtinu oprávněných voličů.
Strach ze ztráty legitimity
Legitimita europarlamentu jako jediného voleného orgánu EU tím klesá, v rozporu s tím rostou jeho kontrolní a personální pravomoci. Například od roku 2009 budou poslanci vybírat šéfa Evropské Komise, tedy jakéhosi „europremiéra", jehož dosud do funkce delegovali šéfové vlád jednotlivých členských zemí EU.
Úředníci ve Štrasburku a Bruselu se snaží výsledky průzkumu banalizovat: povědomí unijních Evropanů o Evropském parlamentu jistě poroste s blížícími se volbami. Podle komentářů se ale Štrasburk pokradmu obává katastrofy v podobě „bojkotu" voleb výraznou většinou svých voličů.
Polovina obyvatel unie, 48 procent, chce roli europarlamentu posílit, ačkoli netuší, jaké jsou jeho skutečné kompetence. Dokladem toho je, že 43 procent dotazovaných parlamentu přiřklo největší rozhodovací pravomoc v EU, ačkoli skutečnost je jiná: pravomocemi silnější je Evropská Komise i Rada EU.
U české veřejnosti průzkum dále například potvrdil předchozí zjištění, že se necítí být o aktivitách EP dostatečně informována. V české veřejnosti též v nadprůměrné míře přetrvává mylný názor, že poslanci EP zasedají ve frakcích reprezentujících jednotlivé členské země a nikoli různé politické proudy.
Informace, že 39 procent voličů pohlíží na eurparlament pozitivně, neznamená vzhledem k převaze těch, kteří netuší, co má na starosti, ani kdy se do něj volí, vůbec nic. Průzkumu se účastnilo 27 tisíc voličů z EU.
Foto: Profimedia, Eurobarometer