Důvodem zvýšení stupně nebezpečí je obecně větší hrozba atentátu po nezdařeném prosincovém útoku na americké letadlo. Žádná konkrétní hrozba ale podle britského ministra vnitra Alana Johnsona není.
Středisko pro analýzu terorismu JTAC dnes dospělo k závěru, že nějaký teroristický atentát je velmi pravděpodobný. "Musím ale zdůraznit, že není žádná informace, která by naznačovala, že nějaký atentát bezprostředně hrozí," řekl ministr.
ČTĚTE TAKÉ: Kvůli židovskému "teroristovi" odklonili v USA letadlo
Slovák chtěl útočit na kostely, viní ho z terorismu
Němcům se vypařil podezřelý muž z letiště
Stupeň hrozby teroristického útoku v zemi se změnil z třetí "značná" na čtvrtou úroveň "vážná". Nejvyšší, pátý stupeň, který byl zaveden po atentátech v Londýně v roce 2005, označuje hrozbu za "kritickou" a počítá s bezprostřední možností teroristického útoku. Naopak nejnižší, první stupeň označuje hrozbu za "nízkou" a druhý za "mírnou".
Bezpečnostní služby se rozhodly zvýšit stupeň hrozby v reakci hlavně na nezdařený pokus o sebevražedný útok na letoun, který letěl o vánočních svátcích z Amsterodamu do Detroitu. Atentátník přitom přes řádné letištní kontroly pronesl do letounu se stovkami cestujících silnou výbušninu, která jen náhodou nevybuchla.
Protiteroristické analytické středisko JTAC již loni upřesnilo, že hlavním nebezpečím pro Británii je mezinárodní teroristická síť al-Kajda a na ní napojené islámské organizace. Určitou hrozbou prý navíc zůstává i terorismus spojený se spory mezi katolíky a protestanty v britském Severním Irsku.
Nejhůře byla Británie, která je hlavním spojencem USA v intervencích v Iráku a Afghánistánu, zasažena v červenci 2005. Tehdy čtveřice britských muslimů při sebevražedných útocích v londýnské veřejné dopravě usmrtila 52 lidí a stovky dalších zranila. Nejvyšší stupeň byl podle stanice BBC také zaveden v červnu 2007, kdy byl spáchán atentát na letišti v Glasgow a byl zmařen pokus o pumový útok pomocí auta s výbušninami v centru Londýna.
Foto: ČTK/AP