Společná zemědělská politika (SZP) spolkne velkou část rozpočtu Evropské unie. Mezi její největší odpůrce patří Velká Británie, jejíž zemědělský sektor tvoří menší část ekonomiky než jinde v Evropě. Vypadá to ale, že i Britové na unijních dotacích dokáží vydělat.
Evropská komise (EK) potrestala v úterý Spojené království pokutou ve výši 111,7 milionů eur (necelé tři miliardy korun) za to, že nedokázalo rozpoznat falešnou ornou půdu. Mnozí "farmáři" tam pobírali dotace na půdu, na které rostly stromy nebo dokonce stály domy.
Britským úřadům byly poskytnuty informace o těchto pozemích mezi lety 2008 a 2010. Ty měly tyto údaje prověřit. Audit EK ale odhalil, že se tak nestalo. Členské státy EU přitom mají organizovat vyplácení plateb i provádět jejich kontrolu.
"Na to, jak by toto mělo být provedeno, jsou jasná pravidla. Britské úřady nedostály tomu, co bylo požadováno," okomentoval udělení pokuty mluvčí komisaře pro zemědělství a rozvoj venkova Daciana Cioloşe. Částka bude stržena z dotací pro příští měsíce.
Tresty byly uděleny i dalším státům - například Itálii a Španělsku, britská provinění ale byla nejzávažnější. Malá transparentnost plateb je dlouhodobým problémem SZP. Za lepší přístup k informacím o tom, kam peníze daňových poplatníků proudí, bojuje například nevládní organizace farmsubsidy.org. Podle té je veřejnosti znám pouze jeden z deseti příjemců dotací.
Společná zemědělská politika je jednou z nejstarších a nejkontroverznějších politik EU. Jejím cílem je rozvoj a podpora evropského zemědělství. Kritizována bývá mimo jiné pro svou velkou finanční zátěž (cca 55 miliard eur ročně, 43% z celkového rozpočtu EU) a deformování světového trhu. Již desítky let dochází ke snahám SZP reformovat, což se daří jen postupně.