Celostátní protest proti vysokým životním nákladům a vládnoucí politické garnituře přivedl v neděli do ulic bulharských měst desetitisíce lidí. Davy protestujících se shromáždily před vládními budovami, odbočkami energetických společností, bankami a radnicemi. Nejmasovější protesty ovládly hlavní město Sofii a Varnu na východě země. K žádným incidentům zatím nedošlo.
V hlavním městě se k pochodu desítek tisíc demonstrantů zpočátku připojil i prezident Rosen Plevneliev. Jeho krátký projev však provázely projevy nesouhlasu, pískot a hučení. Prezident pochod po několika minutách opustil.
Tisíce lidí se pak shromáždily na centrálním náměstí před parlamentní budovou, tlampače nad jejich hlavami rozhlašovaly hesla "Nechceme se rodit díky úplatkům a umírat v dluzích" a "Chceme důstojný život, pryč s monopoly". Minutou ticha dav uctil památku mladíka, který se minulé pondělí upálil ve městě Veliko Tarnovo.
Demonstranti se shromáždili i před budovou centrální banky a sofijské univerzity. Aktivisté rozdávali lidem letáky s výzvou zapojit se do boje proti "politickým stranám, které Bulhary okrádají prostřednictvím účtů za elektřinu".
V Plovdivu demonstranti na znamení nesouhlasu s nynějším politickým systémem spálili ústavu. Pochod, do něhož se zapojili i studenti a odboráři, prošel kolem regionálního sídla rakouské energetické distribuční společnosti EVN, které střežil silný policejní oddíl. Na budovu házeli demonstranti vejce.
Tisíce lidí, vlajky a hymna
Ve Varně se do ulic vydalo údajně až 40 tisíc lidí, hlavní městské komunikace lemovaly oddíly těžkooděnců. Tisíce lidí se do protestního pochodu zapojily i v Burgasu. V Blagoevgradu se lidé usnesli, že pokud vláda nesplní do sedmi dnů jejich požadavky, zahájí kampaň občanské neposlušnosti.
Podle bulharských médií se z řad demonstrantů neozývala prakticky žádná politická hesla. Lidé nesli kromě bojovných transparentů hlavně bulharské vlajky a kráčeli ulicemi za zpěvu bulharské hymny. Mnozí provolávali slávu "hrdinskému národu, který se po 23 letech probudil".
V předvečer celostátní demonstrace "proti monopolům" jednali o požadavcích organizátoři lidového odporu na schůzkách ve Slivenu a v Sofii. Přestože podle bulharských médií mezi jednotlivými skupinami panují silné rozpory, na některých požadavcích se protestující shodují.
Nesouhlasí s rozpuštěním parlamentu a ustavením úřednické vlády, trvají naopak na tom, aby příští vláda byla politická a řešila naléhavé problémy země. Požadují rovněž, aby "občané" měli výrazné zastoupení ve státních kontrolních institucích, a usilují o zestátnění energetické soustavy. Mezi politickými požadavky se objevuje návrh na odvolatelnost poslanců a zrušení poslanecké imunity.
Bulhaři protestují proti vládnoucí garnituře
Zahraničí
24. 2. 2013 11:43
Bulhaři protestují proti monopolům a vysokým životním nákladům.
Autor: ČTK Foto: ČTK