Cameron: Článek 50 nespustím. Druhé referendum nebude

Zahraničí
27. 6. 2016 17:24
Britský premiér David Cameron.
Britský premiér David Cameron.

Do příprav vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie (brexitu) se plně zapojí i regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska, oznámil odcházející britský premiér David Cameron v dolní sněmovně parlamentu. Jeden ze skotských poslanců však premiérova slova vzápětí zpochybnil. Šéf britské vlády poprvé promluvil na veřejnosti po pátečním projevu, ve kterém reagoval na referendum, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie, a v němž ohlásil svou rezignaci.

Cameron v parlamentu mimo jiné reagoval na obavy Skotů z přerušení důležitých vztahů s evropským blokem. Zástupce Skotské národní strany ale po premiérových slovech prohlásil, že jeho strana nemá v úmyslu přihlížet tomu, že Skotsko opouští Evropu proti své vůli. Cameron odpověděl, že parlament by se neměl snažit měnit vůli lidu, i když s ní značná část poslanců včetně jeho samotného nesouhlasí.

Na rozdíl od celkového výsledku britského referenda se ve Skotsku voliči rozhodli výraznou většinou podpořit nikoli brexit, ale opačnou možnost - tedy pokračování členství v Evropské unii.

Anketa:

Má po "brexitu" následovat i "czexit" - tedy odchod ČR ze struktur Evropské unie?

Cameron dal také najevo, že hodlá dál odolávat tlaku z Bruselu na urychlené zahájení jednání o brexitu, když zopakoval, že toto rozhodnutí je výhradně na Londýnu. Upozornil, že nyní nevyužije článku 50 lisabonské smlouvy ke spuštění procesu odchodu z EU, protože to náleží jeho nástupci.

Podle Camerona bude Británie po odchodu z EU usilovat o zachování všech bezpečnostních dohod s blokem nezávisle na budoucích vzájemných vztazích. Zdůraznil také, že Londýn bude chtít udržet co nejpevnější ekonomické vztahy se svými evropskými sousedy. Zachování co nejlepšího přístupu k jednotnému trhu označil za jeden z nejvýznamnějších úkolů nové vlády.

Cameron považuje za hlavní nutnost v nejbližší době opět sjednotit Británii. Odsoudil útoky na polské přistěhovalce a řekl, že tlumočil polské premiérce Beatě Szydlové své znepokojení nad situací a ubezpečil ji, že Británie dělá vše potřebné k ochraně polských občanů.

Premiér také ujistil Brity žijící v zemích unie, že bezprostředně jim nehrozí žádné změny.

Cameron odmítl vypsat kvůli své rezignaci předčasné parlamentní volby. I toto musí případně řešit až nový premiér.

Vůdce opoziční labouristů Jeremy Corbyn, jemuž kritikové ve vlastní straně zazlívají jen vlažnou podporu setrvání země v EU v kampani před referendem, dnes varoval všechny poslance, aby se nesnažili v současnosti o "vnitrofrakční manévrování". I on odsoudil rasistické útoky proti polským migrantům.

Média se pozastavovala nad tím, že v britském parlamentu dnes nebylo vidět bývalého londýnského starostu a významného konzervativce B

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ