Česko je v <span>korupci</span> na 45. místě na světě

Zahraničí
23. 9. 2008 16:35
Korupce (ilustrační snímek).
Korupce (ilustrační snímek).

Korupce (ilustrační snímek).Míra korupce v České republice se od loňského roku nezměnila, a je tedy podruhé za sebou nejmenší za posledních deset let. Přesto ale Česko patří v hodnocení míry korupce k průměru a mezi 180 zeměmi světa figuruje na 45. místě. Vyplývá to z každoroční zprávy, kterou dnes zveřejnila organizace Transparency International (TI).

Také Slovensko je na tom co se týče korupce nejlépe od roku 1998: od loňska si v bodovém hodnocení mírně polepšilo a skončilo na 52. příčce.

TI upozornila také na to, že v rámci 27 zemí EU je ČR až osmnáctá a předběhly ji i nové členské státy jako Slovinsko či Estonsko. Slovensko se s korupcí pere ještě neúspěšněji, v pořadí unijních zemí, v němž dopadly nejhůře Rumunsko a Bulharsko, skončilo na 21. místě. Přesto si i Slováci připsali nejlepší výsledek za posledních deset let.

Korupce (ilustrační snímek).Téměř nulová korupce podle TI panuje v Dánsku, ve Švédsku a na Novém Zélandě, které na stupnici od nuly do deseti, kde desítka označuje zemi s neexistující korupcí, získaly 9,3 bodu. S minimální ztrátou za touto trojicí premiantů skončily v žebříčku CPI, tedy indexu vnímání korupce, Singapur, Finsko, Švýcarsko, Island a Nizozemí. Na konci naopak stejně jako loni zůstaly Irák, Barma a Somálsko.

Česká republika dopadla co se týče bodového hodnocení navlas stejně jako loni a patří jí spolu s Bhútánem 45. místo. Kvůli zlepšení jiných zemí se ale v pořadí o čtyři místa propadla. TI Česku letos připsala 5,2 bodu, což je přesně tolik jako v roce 1997. Mezi lety 1998 až 2006 ČR s korupcí bojovalo o poznání méně úspěšně, vůbec nejhůře si Češi stáli v roce 2002, kdy jim TI přiznala jen 3,7 bodu.

Slovensko oproti roku 2007 získalo jednu desetinu bodu a na hodnotící škále stojí přesně v průměru, má pět bodů z deseti. V posledních pěti letech se míra korupce na Slovensku kontinuálně snižovala, zástupci TI ale upozorňují, že tempo, jímž se situace zlepšuje, je čím dál pomalejší. Vůbec nejhůř Slovensko dopadlo v roce 2000, kdy získalo jen 3,5 bodu.

Odborníci z TI poukazují na to, že míra korupce se překvapivě zvyšuje i u některých vyspělých evropských zemí. Výrazný propad zaznamenaly například Norsko, Velká Británie, Francie či Portugalsko. Tamější vlády by prý měly věnovat více pozornosti hlavně problému politické korupce, což se týká i ČR.

 

Výběr z žebříčku zemí podle míry korupce - 2008

  

    pořadí a země  počet bodů

 

1.-3. Dánsko  9,3

    1.-3. Nový Zéland   9,3

    1.-3. Švédsko         9,3

    4. Singapur            9,2

    5.-6. Finsko            9

    5.-6. Švýcarsko      9

    7.-8. Island            8,9

    7.-8. Nizozemí        8,9

    9.-10. Austrálie      8,7

    9.-10. Kanada        8,7

    45.-46. Bhútán      5,2

    45.-46. ČR             5,2

    52.-53. Lotyšsko    5

    52.-53. Slovensko  5

    178.-179. Irák       1,3

    178.-179. Barma    1,3

    180. Somálsko       1

  

   

    Zdroj: TI

"Vláda přijala velmi ambiciózní protikorupční strategii, ale od řady opatření postupně ustupuje. Má smysl dělat menší kroky, ale je třeba dotáhnout je do konce. Současné kauzy ukazují, že hlavní problém u nás stále leží v oblasti politické korupce, nekontrolovaného lobbingu, nedostatečně nezávislé justice a až příliš podmaněné státní správy," uvedl ředitel české pobočky TI David Ondráčka.

Organizace konkrétně vidí pozitivně například vznik celostátní protikorupční linky, přijetí zákona o střetu zájmů či postupnou elektronizaci státní správy. Největšími českými problémy podle ní nadále jsou neexistující pravidla pro legitimní lobbing, nakládání s majetkem obcí a krajů či nedostatečná ochrana oznamovatelů korupčních praktik.

TI upozorňuje také na nutnost cíleného vyšetřování korupčních praktik ve vztahu farmaceutických firem a lékařů a také korupce politiků a vysokých státních úředníků.

Slovensko by se podle ředitelky tamější pobočky TI Emílie Sičákové-Beblavé mělo zaměřit na dokončení reforem v oblasti zdravotnictví a soudnictví a dál vylepšit některé už zavedené protikorupční nástroje, například majetková přiznání veřejných funkcionářů. Vnímání korupce prý na Slovensku zhoršuje i malá razance, s jakou na korupční skandály reagují politici.

Korupce (ilustrační snímek).Index CPI měří celkový rozsah korupce ve veřejném a politickém sektoru. Index čerpá ze 13 různých průzkumů mínění provedených nezávislými institucemi.

V roce 2005 skončila Česká republika se 4,3 bodu s Namibií, Slovenskem a Řeckem na 47. místě žebříčku míry korupce, o rok později se díky 4,8 bodu umístila o příčku výše společně s Kuvajtem a Litvou. Loni byla s 5,2 bodu společně s Itálií na 41. místě.

Foto: Profimedia
    
   

Autor: ČTK

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ