Diplomatická roztržka mezi Ruskem a Českem těžko přeroste ve velkou aféru. Přesto podle Karla Svobody z Ruských a východoevropských studií na FSV UK, potvrzuje vysokou aktivitu ruských špionů v České republice. Po čem u nás pátrají? "Jde o zájmy široké povahy od bezpečnostních, přes ekonomické až po energetiku," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Svoboda.
Ani české, ani ruské ministerstvo zahraničí zatím oficiálně nepotvrdily vyhoštění diplomatů. Proč?
Je pravděpodobné, že nechtějí ze situace dělat větší aféru, než ve skutečnosti je. U takové věci je ideální, pokud proběhne pokud možno diskrétně, tedy pokud nechcete vyvolat větší roztržku. Česká vláda by k tomu neměla ani nějaký výraznější důvod. Jde o přechodnou vládu bez politických ambicí.
Dá se očekávat další pokračování diplomatické roztržky mezi Českem a Ruskem na oficiální úrovni?
Myslím, že jak roztržka začala, tak taky skončí. Obvykle takové aféry nemají závažnější důsledky, než je odvetné vyhoštění diplomatů, což se také stalo. Nemyslím, že by mělo dojít k nějakým dalším rozepřím.
ČTĚTE TAKÉ: Ruská odveta: dva čeští diplomaté v Moskvě skončili
Boj s ruskými agenty: Česko vyhostilo dva diplomaty
Estonský špion prodával tajemství NATO Rusku
Vzbudil celý případ nějakou odezvu v Rusku?
Pokud vím případ prakticky nevyvolal výraznější reakce.Může za to i zjevná snaha obou vlád případ nemedializovat.
Bezpečnostní informační služba před dvěma lety varovala před vzrůstající aktivitou ruských zpravodajců. Myslíte si, že údajné vyhoštění ruských diplomatů je toho důkazem?
Ano, určitě. I když nevím, jestli aktivita vzrůstá, nebo je setrvale na vysoké úrovni. Česká republika byla navíc velmi zajímavá i jako předsedající země Rady EU. Ale myslím, že zájem měli vždy velký.
Myslíte si, že se ruské tajné služby snaží proniknout k citlivým strategickým údajům či informacím o stále ještě plánovaném radaru v Brdech?
Určitě je otázka základen jednou z nejdůležitějších. Ale fakticky jde o zájmy široké povahy od bezpečnostních, přes ekonomické až po energetiku.
Je Česká republika z hlediska Ruské federace natolik významná, aby se právě na naše území soustředila její výzvědná činnost?
Trochu to obrátím. Rozhodně není tak nevýznamná, aby si ji mohly ruské tajné služby dovolit ignorovat.
Rusko už téměř deset let řídí Vladimir Putin, který byl sám za studené války agentem KGB v Drážďanech. Myslíte si, že nynější ruská Federální bezpečnostní služba dostává víc prostředků a má tedy "delší ruce" i v zahraničí?
Za války proti terorismu se opravdu prostředky i na tajné služby zvyšují. Ale myslím, že vše spíše souvisí s ruskou snahou hrát výraznější roli ve světové politice.
Foto: Robert Sedmik, ČTK/AP, Profimedia