EU a Afrika chtějí lépe bojovat proti nelegální migraci

Zahraničí
3. 4. 2014 15:50
Evropští a afričtí lídři se do roku 2000 sešli počtvrté.
Evropští a afričtí lídři se do roku 2000 sešli počtvrté.

Státy Evropské unie i africké země zintenzivní boj s nelegální migrací a těmi, kdo na snaze lidí dostat se do Evropy vydělávají. Shodli se na tom na závěr dvoudenního summitu v Bruselu lídři evropských zemí i jejich partneři z Afriky. Pětibodové prohlášení týkající se potírání nelegální migrace také zdůrazňuje spojení této problematiky s potřebou rozvoje afrického hospodářství.

Problematiku migrace za klíčový problém označil na tiskové konferenci na konci dvoudenního summitu i stálý předseda jednání zemí evropské osmadvacítky Herman Van Rompuy. Migrace měla v jednání summitu natolik výrazné místo, že byl závěrům o ní věnován zvláštní dokument.

Evropou loni otřásla tragédie u jihoitalského ostrova Lampedusa, kde si ztroskotání lodi plné uprchlíků ze severní Afriky vyžádalo několik stovek obětí. Podobná neštěstí se, byť v menším rozsahu, přes snahy pohraničníků a námořních sil evropských zemí několikrát opakovala.

Angela Merkelová s angolským vicepremiérem Manuelem Domingosem Vicentem.Předsedkyně Komise Africké unie Nkosazana Dlaminiová-Zumaová v Bruselu zdůraznila potřebu vzdělávání hlavně mladých občanů afrických zemí, kterým často chybí schopnosti potřebné k úspěchu v současné společnosti.

"V Evropě hledají zelenější pastviny. Pokud ale uspějeme ve vzdělávání našich lidí, nebudou přijíždět přes Lampedusu. Přiletí na letiště, budou vítaní a pomohou rozvoji nejen Afriky, ale budou moci prospět také Evropě," zdůraznila někdejší jihoafrická ministryně zahraničí i vnitra.

Africké země a EU se kvůli migraci dohodly na vypracování pravidel účinné spolupráce při potírání nelegálních cest, od prevence přes posílenou kontrolu hranic a hraničních přechodů a boj s pašováním lidí až po pravidla návratu migrantů a především řešení příčin takového pohybu osob. Zlepšeny naopak mají být možnosti pro legální cestování mezi kontinenty i uvnitř. Materiál také zdůrazňuje potřebu ochrany lidských práv a mezinárodních i regionálních pravidel pro ochranu uprchlíků či žadatelů o azyl.

Celková spolupráce Evropy a Afriky se má do roku 2017 odehrávat v pěti klíčových oblastech, plyne z hlavních závěrů summitu. Jsou jimi bezpečnost a zajištění míru, rozvoj demokracie a podpora lidských práv a "dobrého vládnutí", podpora vzdělávání a schopností obyvatel, ale také hospodářský rozvoj a snaha o propojení a integraci Afriky a též globální témata jako jsou klimatické změny a podobně.

Předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso (vlevo) a předseda Evrospké rady Herman van Rompuy (vpravo) s nigerijským prezidentem Goodluckem Jonathanem.Předseda Evropské komise José Barroso novinářům připomněl, že v minulosti se na podobných schůzkách hovořilo vždy ponejvíce o problémech a potížích. "O těch se nyní mluvilo také, ale důležité byly hlavně nejrůznější otevírající se možnosti a příležitosti," uvedl.

Stejně jako ve středu německá kancléřka Angela Merkelová Barroso ve čtvrtek zdůraznil, že africké problémy musí řešit v první řadě sami Afričané a Evropa jim při tom může jen pomáhat. Podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka má evropsko-africké partnerství obrovský potenciál.

Končící dvoudenní schůzka Evropy s Afrikou byla po Káhiře v roce 2000, Lisabonu v roce 2007 a Tripolisu před čtyřmi lety čtvrtou v pořadí. Konala se pod heslem "Investice do lidí, prosperity a míru". Následující summit je plánován na rok 2017.

Autor: ČTK Foto: ČTK/SCANPIX SWEDEN/AA/TT/AP/Yves Logghe/eric vidal

Další čtení

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ