Odhlasovaný brexit
EU se kvůli Britům nerozpadne, myslí si Němci

24.06.2016 00:05

On-line

 • 13:33

  Výsledek britského referenda je symptomem hlubšího problému Evropské unie, který je třeba okamžitě řešit. Uvedl to řecký premiér Alexis Tsipras. Za nespokojenost Evropanů s unií podle něj může třeba i arogance bruselských úředníků.

 • 13:43
  Česká republika

  Odchod Británie z EU a následná změna imigračních zákonů by mohly pomoci českým silničním dopravcům při cestách do této ostrovní země. V nejbližších měsících ale změnu režimu na hranicích tuzemští osobní i nákladní dopravci neočekávají. 

 • 13:50

  Od Indie až po Spojené státy - šokovaní ředitelé firem stojí před složitým rozhodnutím, jak reagovat na rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie. Letecká společnost IAG, matka vlajkových aerolinií British Airways varovala, že po překvapivém výsledku historického referenda nebude letos schopna dosáhnout plánovaného zisku. Dlouhodobě ale hlasování zásadní dopady na její podnikání mít nebude.

 • 14:26

  Dvě členky britské Labouristické strany podaly návrh na hlasování o nedůvěře stranickému vůdci Jeremymu Corbynovi kvůli neuspokojivému vedení kampaně o brexitu. 

 • 14:26
  USA

  Britové převzali zpět kontrolu nad svou zemí, prohlásil to Donald Trump. Mezi hlasováním v Británii a podporou, kterou má on sám v USA, podle něj existují paralely. "Lidé na celém světě jsou naštvaní," uvedl Trump, podle kterého měly zásadní vliv na výsledek hlasování obavy lidí v Británii z nedostatečné ochrany hranic.

 • 14:40

  Brexit je pro EU příležitostí uvažovat nad tím, jak se stát spolkem, který je méně byrokratický a užitečnější pro občany, řekl portugalský premiér António Costa. Podle něj je sice odchod Británie "smutným dnem pro Evropskou unii", ta by si ale měla díky němu uvědomit, že další rozdrobování ji může jen poškodit.

 • 14:43
  Česká republika

  Brity z Evropské unie podle České pirátské strany vyhnal nedostatek demokracie a transparentnosti v jejích strukturách, odchod jednoho státu ale neznamená kompletní selhání unie. Potřebuje zjednodušení, snížení byrokracie, větší akceschopnost a méně příkazů a povinných plnění, uvedli piráti.

 • 14:44

  Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová vybídla úřady v Británii a v Evropě, aby společnými silami pracovaly na zajištění hladkého přechodu na nový ekonomický vztah mezi Londýnem a EU. 

 • 14:56

  Výsledek britského referenda by mohl zpomalit proces rozšiřování Evropské unie, který státy na západním Balkáně vnímají jako cestu k prosperitě. Uvedl to chorvatský ministr zahraničí Miro Kovač. V různých etapách cesty do Evropské unie jsou Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Makedonie, Černá Hora a Srbsko. Odchodu Británie z EU litují i představitelé Bulharska a Rumunska.

 • 15:03
  Rusko

  Na sankční politiku Západu vůči Rusku britské referendum nebude mít žádný vliv. Prohlásil to v Taškentu ruský prezident Vladimir Putin, který se v uzbecké metropoli účastní summitu Šanghajské organizace pro spolupráci. Brexit podle něj bude mít globální následky, a to jak negativní, tak i pozitivní.
  Výsledek referenda odráží nespokojenost s řešením migračních a bezpečnostních problémů Evropy, řekl kremelský vůdce. 

 • 15:03

  Vůdce nizozemské protiimigrační pravice Geert Wilders vyzval k vypsání referenda o odchodu země z Evropské unie. Podle něj Britové jako národ porazili "elity v Londýně a Bruselu". "Chceme rozhodovat o své vlastní zemi, o svých penězích, o svých hranicích a o naší vlastní imigrační politice," uvedl v prohlášení Wilders. 

 • 15:05
  Česká republika

  Vystoupení Velké Británie z Evropské unie zřejmě oslabí postavení ČR v prosazování klíčových priorit na vnitřním trhu EU a v obchodní politice s dopadem na celou řadu navazujících politik, od energetiky přes unii kapitálových trhů až po oblast regulace. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Podle něj se navíc zvýší snahy některých členských států o zavádění ochranářských opatření. 

 • 15:12

  Centrální banky skupiny největších světových ekonomik G7 zajišťují po britském rozhodnutí odejít z Evropské unie dostatečné množství peněz ke správnému fungování finančních trhů. Uvedl to britský ministr financí George Osborne. Nejvyšší finanční činitelé G7 v krátkém sdělení řekli, že pozorně monitorují situaci na trzích, a slíbili, že o ní budou vzájemně konzultovat a spolupracovat na případných opatřeních.

 • 15:17

  Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyjádřil v reakci na výsledek britského referenda naději, že Evropská unie zůstane pro jeho organizaci "silným partnerem" v otázkách humanitární pomoci, míru a bezpečnosti včetně zvládání migrační krize. Stejně dobrou spolupráci očekává i od Británie.

 • 15:33
  Česká republika

  Brexit podle eurokomisařky Věry Jourové přišel ve špatnou dobu, kdy má unie řadu krizí. Transformaci EU a nastavování vztahů mezi unií a Británií je podle ní potřeba nastartovat co nejdříve. Domnívá se, že jedním z klíčových faktorů, který ovlivnil hlasování Britů, byla migrační krize.

 • 15:43

  Španělský premiér Mariano Rajoy uklidňoval početnou britskou komunitu ve Španělsku, že na jejich právu žít a pracovat v jeho zemi se po čtvrtečním britském referendu nic nemění. Nejvíce Britů žijících mimo svou vlast v zemi unie je právě ve Španělsku. "Jejich právo volně se pohybovat, pracovat, platit sociální příspěvky, dostávat penze, investovat a volit v místních volbách nebude omezeno," řekl Rajoy. Dodal ale, že tomu tak bude minimálně dva roky, než Londýn vyjedná podmínky svého vystoupení z EU.

 • 15:46
  USA

  Spojené státy respektují rozhodnutí Velké Británie odejít z Evropské unie. Uvedl to dnes americký prezident Barack Obama v reakci na výsledky britského referenda. Řekl také, že Británie a EU zůstanou pro Spojené státy "nepostradatelnými partnery", a to i poté, co začnou jednat o budoucnosti vzájemných vztahů.

 • 16:18

  Pro odchod z Evropské unie hlasovala Anglie a Wales, proti Skotsko, Severní Irsko a Gibraltar, kde se pro setrvání v EU vyslovilo dokonce 95 procent hlasujících. Vyplývá to z analýzy výsledků referenda. Skotsko chce po ohlášení výsledků hlasovat o nezávislosti, v Severním Irsku se ozývají výzvy ke sjednocení s Irskou republikou.

 • 16:20

  Demograficky referendum ukázalo jasné rozdělení Británie mezi mladou a starší generaci. Větší vůli k setrvání v unii prokázali vzdělanější Britové oproti méně vzdělaným. List The Independent k tomu dnes napsal, že se projevila "propast mezi liberální městskou třídou a dělnictvem, zejména v otázkách imigrace, a propast mezi lidmi těžícími z globalizace a těmi, kdo zůstali stranou a nezískali práci ani peníze".

 • 16:45
  Česká republika

  Sázkové kanceláře v Česku na odchodu Velké Británie z Evropské unie vydělaly, 85 procent sázkařů věřilo v její setrvání. Přestože podle průzkumů byly šance na obě varianty zhruba vyrovnané, kurz na brexit se vyšplhal až na 4,1:1. O referendum byl mezi sázejícími relativně velký zájem, celkový objem přijatých sázek dosáhl zhruba pěti milionů korun.

 • 17:10
  Německo

  Němci podle průzkumu věří, že brexit nebude znamenat rozpad unie. Průzkum ale také ukázal, že Němci jsou skeptičtí k prohlubování evropské integrace v blízké budoucnosti. Jen 16 procent dotázaných je přesvědčeno, že se k sobě evropské země v příštích deseti letech ještě víc přiblíží. Naopak třetina lidí se domnívá, že v nejbližší době vzroste míra nezávislosti jednotlivých států na Bruselu.

 • 17:23

  Britští muži jsou v pořadí třetími cizinci, za které se Češky nejvíce vdávají. Častěji si berou jen Slováky a Němce. Loni se za Brita v Česku provdalo 260 českých žen. Od roku 2010 občanovi Spojeného království řeklo své "ano" zhruba 1400 Češek. V České republice se za tu dobu oženilo kolem 1450 Britů. Pět desítek z nich si vzalo svou krajanku či jinou cizinku.

  Zatímco britští muži jsou u českých žen populární, Češi se s Britkami příliš často nežení. Nejčastěji stojí o Slovenky, Ukrajinky a Rusky. V roce 2014 se v Česku vdávalo 12 britských nevěst.

 • 17:59

  Desetitisíce obyvatel Londýna dnes podepsaly petici za nezávislost britské metropole a její setrvání v Evropské unii navzdory výsledkům čtvrtečního referenda. Petice podle vyzývá starostu Londýna Sadika Khana, aby "vyhlásil nezávislost Londýna a jeho kandidaturu na členství v EU".
  Výzvu už podepsalo přes 40 tisíc lidí. Ve čtvrtečním referendu se celostátně vyslovilo pro odchod z unie téměř 52 procent Britů, v hlavním městě ale skončilo hlasování jinak: na 60 procent Londýňanů bylo pro setrvání.

 • 18:06
  Česká republika

  Bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD) soudí, že odchod Británie přinese i bezpečnostní důsledky. Ani struktura jako NATO nemusí zůstat nedotčena, uvedl. Europoslanec Pavel Telička (ANO) věří, že brexit unii nezničí, podle Pavla Poce (ČSSD) se ale EU musí nyní zaměřit na řešení svých problémů. Jiří Pospíšil (za TOP 09) mluví o potřebě menší regulace, Jan Zahradil (ODS) žádá větší výjimky pro ČR.

 • 18:13
  EU

  Rozhodnutí britských voličů opustit Evropskou unii dnes povzbudilo populistické a euroskeptické strany po celém kontinentu, aby vznesly vlastní požadavky na odchod z bloku či společné měny eura. Nacionalistické a protiimigrační strany v Nizozemsku, Dánsku, Švédsku a Francii vyzvaly k referendům o členství v unii, zatímco italské Hnutí pěti hvězd oznámilo, že bude dál usilovat o hlasování o euru.

 • 18:57
  Česká republika

  Výsledek referenda, v němž britští občané rozhodli o vystoupení své země z EU, podle českého premiéra Bohuslava Sobotky vyvolá v celé Evropě vlnu nacionalismu a separatistických tendencí. Návrhy některých českých politiků, aby se Česko rovněž pokusilo vystoupit z EU, dnes odmítl, bylo by to podle něj proti českým národním zájmům.

Foto: ČTK/AP , Markus Schreiber

Autor: - red -, ČTK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Britská premiérka Theresa Mayová.

Britská premiérka
Mayová popřela "tvrdý brexit". Migrační politiku ale měnit nechce

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí popřela, že by Británie směřovala k "tvrdému brexitu", tedy odchodu z Evropské unie, protože nespojuje dohromady... více

Brexit.

Genderová válka
Je brexit mužského, nebo ženského rodu?

Evropská unie se možná shoduje v tom, jak reagovat na britské rozhodnutí odejít, ale v jedné klíčové otázce zůstává rozdělená: je slovo brexit mužského, nebo... více

Philip Hammond.

Rozhodnutí
Britský ministr financí údajně odkládá brexit

Britský ministr financí Philip Hammond se podle spekulací některých médií snaží zpomalit proces vystoupení Spojeného království z Evropské unie, mimo jiné i... více

BMW má v Británii 8 tisíc zaměstnanců.

Varování
V případě totálního brexitu mohou automobilky přejít do Evropy

Britský automobilový průmysl čeká prudký propad v případě, že Spojené království v rámci odchodu z Evropské unie ztratí přístup k jednotnému evropskému trhu. více
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 44/2016 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Animáček

Top dívky

Popcorn

Interview SK

Exkluziv SK

Sedmička křížovky

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov Muzika


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.