Euroskeptik Ganley ruší slib a<span> znovu bojuje</span> s Lisabonem

Zahraničí
12. 9. 2009 19:45
Ganleyho celoevropská kampaň do europarlamentu byla neúspěšná.
Ganleyho celoevropská kampaň do europarlamentu byla neúspěšná.

Ganleyho poctil audiencí i český prezident Klaus.Irský podnikatel Declan Ganley, který sehrál velkou roli v loňském odmítnutí lisabonské smlouvy irskými voliči, oznámil, že před opakovaným referendem o tomto dokumentu proti němu povede novou kampaň. Irové budou o smlouvě o fungování rozšířené Evropské unie znovu hlasovat 2. října. V nejnovějším průzkumu se pro smlouvu vyslovilo 62 procent dotázaných Irů.

Ganley před červnovými volbami do Evropského parlamentu, v nichž kandidoval, řekl, že pokud v nich neuspěje, což se nakonec stalo, další kampaň proti lisabonské smlouvě nepovede. V rozhovoru pro dnešní list Irish Daily Mail ale prohlásil, že si brzy uvědomil, že nemůže zůstat zticha a nic nedělat.

ČTĚTE TAKÉ: Konec odpůrců Lisabonu z Libertas. Ganley bez šancí
                        Irští euroskeptici o Lisabonu: Brusel vám sebere děti

Řekl, že Evropskou unii považuje za "absolutně zásadní" a že je zapotřebí, aby Irsko bylo "v srdci Evropy", jak říká jeho vláda, aby přiměla lidi hlasovat pro smlouvu. "Ale to lisabonská smlouva nezajišťuje. Lisabonská smlouva je hluboce protievropská, protože soustřeďuje moc v rukou lidí, kteří nikdy nemusili usilovat o demokratické schválení evropskými občany," zdůraznil.

Ganley, obhájce Irů a rodinných hodnot, u voleb.Ganley, kterého na české scéně podporoval prezident Václav Klaus, prohlásil, že dostal tisíce žádostí, aby se do debaty o smlouvě před novým referendem zapojil. Dodal ale, že jeho kampaň bude tentokrát malá, protože na ni není dost peněz. "Myslím, že to bude něco mezi 50 a 200 tisíci eury (1,3 až 5,2 milionu korun)," řekl.

Úmysl znovu zasáhnout do debaty naznačil Ganley už v rozhovoru pro páteční americký list The Wall Street Journal. Tam řekl, že "Evropská unie je teď vzhůru nohama. Vede své záležitosti za zavřenými dveřmi a to musí přestat a musí to přestat okamžitě."

Ke vstupu lisabonské smlouvy v platnost je zapotřebí jejího schválení ve všech 27 zemích unie. Irsko je jediná členská země, kde se o ní rozhoduje v referendu. Kromě něho už byla schválena ve všech zemích unie s výjimkou České republiky, Polska a Německa, kde po ratifikaci v parlamentech chybějí podpisy prezidentů.

Ganleyho celoevropská kampaň do europarlamentu byla neúspěšná.Po odmítavém výsledku hlasování, které se konalo loni v červnu, vypsala irská vláda nové referendum. Učinila tak poté, co od Evropské unie získala záruky, že smlouva se nedotkne irské svrchovanosti v některých záležitostech, na něž jsou Irové zvlášť citliví, jako je zákaz umělého přerušení těhotenství, neutralita země a daňová politika.

Podle dnes zveřejněných výsledků průzkumu veřejného mínění by nyní pro smlouvu hlasovalo 62 procent Irů, 23 by bylo proti a zbytek není rozhodnut. Je to značný posun ve prospěch smlouvy ve srovnání s průzkumem ze 3. září, kdy bylo pro smlouvu jen 49 procent dotázaných, 29 procent bylo proti a zbytek ještě nebyl rozhodnut.

Foto: Reuters, ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Polský prezident provdal dceru, svatba byla v prezidentském paláci

Zahraničí
7. 7. 2025

Jednání mezi Izraelem a Hamásem o příměří skončila bezvýsledně

Zahraničí
7. 7. 2025

Izrael vydá přes 50.000 povolávacích rozkazů pro ultraortodoxní židy

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ