Evropská muzea ohrožují krádeže nosorožčích rohů

Zahraničí
18. 8. 2011 08:15
Kvůli své ozdobě z keratinu stále ohrožený tvor.
Kvůli své ozdobě z keratinu stále ohrožený tvor.

Série krádeží rohů nosorožců v muzeích po Evropě pokračují. Nejnovější obětí lupičů se stalo Africké muzeum v belgickém Namuru (Nameûr, Namen). Během uplynulých tří týdnů tak žádané trofeje zmizely už ze tří institucí v Belgii. Postižena byla už i muzea v České republice.

V Belgii si jako kořist zloději odnesli buď samotné rohy, nebo rovnou celou nosorožčí hlavu. To se začátkem července stalo v Muzeu přírodních věd v Bruselu. Koncem června neznámí lapkové udeřili v Přírodovědeckém muzeu v Lutychu (Liège, Luik), kde se spokojili "jen" s rohy.

Uřezané rohy v muzeu v Bruselu.V uplynulém roce se rohy nosorožců či celé hlavy ztratily na mnoha místech Evropy včetně Británie, Německa, Švédska, Itálie či Česka.

Nejvíce krádeží ale hlásí Spolková republika, kde k těmto případům docházelo v jednom období od letošního jara takřka ob den. K postiženým místům patří například Hamburk, Bamberg či Muzeum lovu v Oerrelu.

Tamní zaměstnanci dokázali zhruba popsat pachatele. Šlo o dva muže kolem čtyřiceti let věku, kteří si koupili vstupenky, nikým nerušeni rohy odlomili od preparovaných exponátů a poté utekli. 

Oběťmi zlodějů nosorožčích rohů jsou nejen muzea, ale také zoologické zahrady, aukční domy, obchodníci se starožitnostmi nebo soukromí sběratelé.

Stejná nepříjemná překvapení jako různé instituce v zahraničí zažily v České republice úsovský zámek a expozice cestovatele Emila Holuba v Holicích na Pardubicku. Z cestovatelova muzea zmizel loni v říjnu nejen nosorožčí roh, ale i lví kůže, dva sloní kly a tři vyznamenání. Policie škodu vyčíslila na 1,3 miliony korun.

Hlavně v Asii žádaná ozdoba a lék.Začátkem června tohoto roku se ze zámku Úsov na Šumpersku ztratilo několik nosorožčích rohů, které byly umístěny na podkladové dřevěné desce na schodišti. K činu pachatelé nejspíše využili zmatku obvyklého při prohlídkách veřejností. Krádež byla zjištěna až se značným zpožděním.

V interiérech úsovského zámku jsou umístěny tisíce loveckých trofejí a exponátů zvířat, z nichž část pochází z výprav Lichtenštejnů do Afriky.

Evropský policejní úřad Europol se domnívá, že za krádežemi nosorožčích rohů je mezinárodně operující banda zločinců z Irska. Stejnou spojitost zmínili pro německý tisk někteří tamní kriminalisté.

Na černém trhu může roh nosorožce vynést až desítky tisíc eur. Z rohů se vyrábějí různé ozdobné předměty, v Jemenu například rukojeti tradičních dýk, a v některých asijských zemích se používají v tradičním lékařství, často ke zvýšení sexuální potence. Odhaduje se, že 90 procent nosorožců zabitých ve volné přírodě jde na konto pytláků.

Obchod s rohy zakazuje Washingtonská konvence (CITES). Ale spíše jen teoreticky. V praxi s rohy obchodují i země, které dokument podepsaly.

Když lovec neuspěl...

 

 

 

 

Další čtení

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ