Facebooku i Twitteru mají v Německu hrozit vysoké pokuty

Zahraničí
14. 3. 2017 13:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Provozovatelům sociálních sítí, kteří nebudou důsledně postupovat vůči protiprávnímu obsahu, bude v Německu hrozit pokuta až 50 milionů eur (1,35 miliardy eur). Počítá s tím nový návrh, který v úterý v Berlíně představil ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD).

Dosavadní snahy provozovatelů sociálních sítí, jako je Facebook nebo Twitter, nejsou podle Maase dostatečné. Facebook podle něj maže 39 procent protiprávního obsahu, který mu nahlásí uživatelé, Twitter dokonce pouhé jedno procento. Že to jde i jinak, dokazuje podle ministra spravedlnosti společnost Google, která na platformě YouTube maže 90 procent videí, která porušují německé zákony.

"Z toho je jasné, že musíme zvýšit tlak na sociální sítě," je přesvědčen Maas. Jeho návrh, který jde nyní do připomínkového řízení, počítá s tím, že sociální sítě i další internetové platformy na sdílení obsahu budou muset dodržovat závazné standardy. Ty mají všem uživatelům umožnit jednoduše a kdykoliv nahlásit obsah, který je v rozporu se zákonem. Sociální sítě musejí takové stížnosti okamžitě přezkoumat a zjevně trestné příspěvky do 24 hodin smazat. Nestačí přitom smazat jen originální příspěvek, ale všechny další se stejným obsahem, které mezitím uživatelé sdíleli.

Firmám, které se tím nebudou řídit, hrozí dvojí trest. Jednak pokuta až pět milionů eur (135 milionů Kč) pro osobu zodpovědnou za vyřizování stížností na protiprávní obsah, jednak pokuta až 50 milionů eur pro celou společnost.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ