Francouzský ministr pro přistěhovalectví Brice Hortefeux si myslí, že vyhoštěním zhruba třiceti tisíc ilegálních přistěhovalců ze země v loňském roce přispěl k "zachování národní identity". Nejrůznější sdružení hájící lidská práva ho už obvinila, že se žene za čísly, a označila ho za "stachanovce vyhošťování".
Ministr, který má v blížících se vládních změnách přejít do čela ministerstva práce, dnes obhajoval množství deportovaných osob, jež je skoro o třetinu vyšší než v roce 2007. "Bojem proti nezákonnému přistěhovalectví, zvládnutím migračních vln a podporou legálních imigrantů jsme zachovali a posílili naši národní identitu," tvrdil Hortefeux
Loni francouzské úřady donutily k odjezdu ze země nebo údajně přemluvily k dobrovolnému odchodu 29.796 osob, což je proti roku 2007 nárůst o 28,5 procenta. Za celé ministrovo působení v resortu, tedy za devatenáct měsíců, bylo podle něj vyhoštěno kolem 45 tisíc cizinců.
Hortefeux upřesnil, že dobrovolné opuštění země, podpořené finanční částkou, se dotklo třetiny deportovaných osob. Šlo přitom hlavně o Rumuny (8.470 lidí) a Bulhary (952 osob), jejichž země jsou v Evropské unii.
Ministr také řekl, že stát pokračuje v úsilí o integraci legálních přistěhovalců a v poskytování azylu potřebným osobám. Z více než 42.500 žádostí o azyl ve Francii, což bylo nejvíce v celé Evropě, jich bylo kladně vyřízeno více než 11.400, což je o třicet procent více než v roce 2007.
Hortefeux, který se zároveň pochválil za prosazení paktu EU pro imigraci a azylovou politiku, čelí i tak kritice opozice. Zatímco socialisté jeho činnost označili za katastrofální a neúspěšnou a komunisté doporučili zrušení jeho ministerstva, vůdce krajně pravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen jej zase viní z hraní s čísly, protože podle něj se mnoho osob "vyprovázených" k hranicím jednoduše do Francie vrací.
Foto: AP, Reuters