Pozdrav, který je symbolem Francie stejně jako bagety či croissanty, je kvůli globální pandemii prasečí chřipky v ohrožení. Letmý polibek na tvář zvaný též „la bise" totiž podle odborníků stojí v cestě hygienickým opatřením proti šíření choroby.
Některé francouzské školy, soukromé firmy a dokonce i horká linka ministerstva zdravotnictví nabádá studenty a zaměstnance, aby se tradičnímu rituálu vyhnuli. Kvůli pandemii se totiž s přicházející zimou z pozdravu může stát polibek smrti, nebo přinejmenším nemoci.
ČTĚTE TAKÉ: Chřipka mění zvyk pití oblíbeného čaje v Argentině
V německé škole se prasečí chřipkou nakazilo 30 žáků
Ve Francii si prasečí chřipka zatím vyžádala tři oběti. Situace je mnohem horší ve francouzských teritoriích na jižní polokouli, kde zima právě probíhá. Na Nové Kaledonii zemřelo již sedm lidí a 35 tisíc lidí onemocnělo.
Se začátkem školního roku v bretaňském městečku Guilvinec radní varovali žáky před líbáním na tvář s učiteli či jinými studenty.
„Požádala jsem děti, aby už se nelíbaly," řekla starostka městka Helen Tanguyová. „Zavádíme různá preventivní opatření, aby si lidé pravidelně myli ruce, vyhazovali použité kapesníky a na veřejnosti nekýchali. Pokud se ale děti budou dál líbat, je to k ničemu," upozornila.
Dětem, které zákaz poruší, nehrozí žádný postih. Přesto se Francouzi obávají, že podobné instrukce se budou kvůli epidemii šířit po celé zemi a hrozí tak zánik oblíbeného zvyku.
Pondělní vydání deníku Le Parisien uvádí alarmující článek pod titulkem „Prasečí chřipka mění naše životy".
Pařížský obchodní řetězec Printemps nabádá své zaměstnance, aby se polibkům a potřásáním rukou vyhýbali. „Jsem opatrný, ale myslím, že o prasečí chřipce toho je v médiích tolik, že všichni víme, co máme dělat," říká jedna ze zaměstnankyň řetězce.
Vláda se rituál nesnaží zakázat. Ale ministerstvo zdravotnictví na své horké lince a webových stránkách doporučuje, aby se lidé vyhýbali blízkému kontaktu „jako je potřásání rukama a „la bise".
Další země se také na líbání dívají s čím dál větší nelibostí. Ministr zdravotnictví v Libanonu, bývalé francouzské kolonii, bojuje proti podobnému místnímu zvyku už od dubna.
Virus prasečí chřipky způsobil už nejméně 2 837 úmrtí, z toho 625 jen za minulý týden, oznámila Světová zdravotnická organizace. Celosvětově bylo potvrzeno více než čtvrt milionu případů. Virus se snadno přenáší vzduchem. Většina nemocných onemocní jen lehce a lidé ani nepotřebují léky.
Foto: Profimedia