Pokud existuje video ze zříceného německého letadla, musí být předáno vyšetřovatelům, vyzvala marseilleská prokuratura. O videu z mobilního telefonu, které prý zachycuje chaos na palubě v posledních sekundách před nárazem letounu Germanwings do alpského masivu, v úterý informovaly německý bulvární deník Bild a francouzský týdeník Paris Match. Šéf Lufthansy novinářům odmítl odpovědět na otázky týkající se informací o duševním zdraví pilota, jenž letoun údajně záměrně poslal k zemi.
"Pokud je pravdivé tvrzení, že někdo takovým videem disponuje, měl by ho bezodkladně předat vyšetřovatelům," řekl francouzský prokurátor Brice Robin, který je pověřen justičním vyšetřováním zkázy Airbusu A320 se 150 lidmi na palubě. Zároveň tak Robin popřel, že by vyšetřovatelé měli k dispozici jakékoli video zachycující leteckou katastrofu z francouzských Alp.Podle Bildu našel příslušnou paměťovou kartu v zóně nárazu zdroj blízký vyšetřování a video oběma listům poskytl k nahlédnutí. Paměťová karta je prý důležitým důkazním materiálem.
Bild v úterý na svých webových stránkách napsal, že velmi nekvalitní záznam podporuje dřívější vyjádření Robina včetně toho, že se patrně kapitán letounu Patrick Sonderheimer snažil proniknout do kokpitu za pomoci sekery nebo jiného železného předmětu. Nejméně třikrát je totiž kromě křiku pasažérů slyšet kovové rány.
Z úmyslného navedení stroje proti horskému masivu je podezřelý druhý pilot Andreas Lubitz, který zřejmě využil chvíle, kdy si hlavní pilot odskočil na toaletu. Sedmadvacetiletý kopilot už ho pak nepustil zpátky. V troskách stroje zahynulo všech 150 lidí, kteří byli na palubě. Lubitz během svého života trpěl depresemi a měl i sebevražedné sklony.Týmy záchranářů a vyšetřovatelů nadále pátrají po druhé černé skříňce letounu s technickými údaji k letu. K místu neštěstí přiletěli ve středu vrtulníkem šéfové leteckých společností Lufthansa Carsten Spohr a Germanwings Thomas Winkelmann. Nejdříve se v nedalekém Seyne-les-Alpes setkali se záchranáři, aby jim poděkovali za práci. Dál mají namířeno do obce Le Vernet k tamnímu pietnímu místu a do Marseille, kde mají na programu setkání s pozůstalými.
K místu neštěstí vrtulníkem přiletěli šéfové leteckých společností Lufthansa Carsten Spohr a Germanwings Thomas Winkelmann. Nejdříve se v nedalekém Seyne-les-Alpes setkali se záchranáři, aby jim poděkovali za práci, a poté se zastavili u pietního mísa v obci Le Vernet. Později se mají v Marseille setkat s pozůstalými.
Spohr v Le Vernetu odmítl odpovídat na dotazy novinářů. Ti chtěli znát především odpověď na to, kolik toho Lufthansa věděla o psychických problémech Lubitze, ale šéf Lufthansy se od novinářů vzdálil poté, co přečetl předem připravené prohlášení.
V připraveném prohlášení Spohr uvedl, že stále není jasné, co kopilota přivedlo k jeho činu. "Bude nám všem trvat ještě hodně dlouho, než pochopíme, jak se to mohlo stát," prohlásil šéf německého národního leteckého dopravce. Spohr mimo jiné poděkoval všem zásahovým silám v terénu.
V úterý Lufthansa připustila, že Lubitz v roce 2009 po půlročním přerušení výcviku o svých předchozích problémech s depresemi informoval leteckou školu Lufthansy v Brémách. Podle deníku Die Welt musel tehdy podstoupit testy fyzického i psychického zdraví. Lékaři došli k závěru, že ve výcviku může pokračovat, ale do jeho pilotní licence zapsali poznámku, podle které trpí závažnou nemocí, které je při každoročních prohlídkách třeba věnovat mimořádnou pozornost.
Lufthansa nyní zřejmě bude vystavena požadavkům pozůstalých o finanční odškodnění. Část škod by měly nakonec uhradit pojišťovny a celková pojistná suma by se měla pohybovat v řádech stovek milionů eur.