Haagský tribunál osvobodil generály Gotovinu a Markače

Zahraničí
16. 11. 2012 10:09
Ante Gotovina.
Ante Gotovina.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu v odvolacím procesu osvobodil penzionovaného chorvatského generála Ante Gotovinu a jeho kolegu Mladena Markače, odsouzené za válečné zločiny. Za podíl na vyhánění a smrti chorvatských Srbů během občanské války v polovině 90. let oba loni dostali tresty 24, respektive 18 let vězení. Oba budou ještě v pátek propuštěni na svobodu.

Gotovina i Markać reagovali v soudní síni na nečekaný osvobozující rozsudek zcela bez emocí, jejich příznivci ale začali okamžitě slavit. V Chorvatsku jsou totiž bývalí vysocí představitelé armády považováni za hrdiny boje o nezávislost, a proto jejich propuštění na svobodu v zemi vyvolalo obrovskou vlnu nadšení a úlevy.

Srbská strana naopak rozsudek ostře odsoudila. "Je zcela jasné, že tribunál se uchýlil k politickému rozhodnutí a ne k zákonnému rozsudku. Dnešní rozsudek nepřispěje k uklidnění situace v regionu a otevře staré rány," uvedl v písemném prohlášení srbský prezident Tomislav Nikolić.

Srbský vicepremiér Rasim Ljajić uvedl, že haagský tribunál nyní ztratil jakoukoli důvěryhodnost. Prezident bosenské Republiky srbské Milorad Dodik označil podle serveru oslobodjenje.ba rozsudek za "neuvěřitelný a hanebný".

Chorvati slaví na náměstí v Záhřebu.Chorvati slaví, Srbové se bouří

Tisíce lidí se shromáždily například na hlavním záhřebském náměstí Bána Jelačiče. Během čtení rozsudku, které sledovaly v přímém přenosu na velkoplošné obrazovce, skandovaly "Ante, Ante" a slavily máváním chorvatských vlajek a bojových praporů.

Portál vecernji.hr označil v titulku rozhodnutí soudu za "vítězství pravdy", portál jutarnji.hr napsal, že "Chorvatsko je nevinné". Také ostatní chorvatská média věnují události obrovský prostor a vesměs hovoří o "velkém dni pro Chorvatsko".

Srbská média naproti tomu rozsudek interpretují zcela opačně. Zpravodajský portál Blic.rs píše o "skandálním rozhodnutí", které vytváří dojem, jako by se žádné válečné zločiny nestaly, web rádia B92 se pozastavuje nad "hysterií", která po oznámení rozsudku ovládla Chorvatsko.

Gotovinovi hrozilo 27 let

První proces s Gotovinou a Markačem začal v roce 2008 a skončil v dubnu 2011. Tehdy byli uznáni vinnými za roli, kterou sehráli během operace Bouře, jež byla namířena proti chorvatským Srbům. Při této akci v srpnu 1995 chorvatská armáda dobyla zpět samozvanou Republiku srbská Krajina, kterou vyhlásili Srbové po jednostranném odtržení Chorvatska od Jugoslávie v roce 1991. Gotovina i Markać operacím veleli.

Při ofenzivě a v následných akcích bylo zabito nejméně 150 srbských civilistů a 150 až 200 tisíc jich bylo nuceno uprchnout.

Obžaloba v prvním procesu původně žádala pro Gotovinu 27 let vězení a soud jej nakonec uznal vinným v devíti bodech obžaloby z deseti. Mezi nimi bylo například pronásledování, nucené odsuny, drancování, zlovolné ničení měst a vesnic, vraždy, nelidské jednání a kruté zacházení. Nyní ale tři soudci z pětičlenného odvolacího senátu dřívější rozhodnutí zvrátili. V osmnáctileté historii tribunálu jde o jeden z hrstky osvobozujících rozsudků.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ