<span>Habsburkové</span> ve Španělích zanikli sňatky příbuzných

Zahraničí
15. 4. 2009 19:40
Žádný krasavec, tenhle Karel II.
Žádný krasavec, tenhle Karel II.

Žádný krasavec, tenhle Karel II.Zánik habsburské dynastie ve Španělsku zavinily pravděpodobně sňatky mezi pokrevními příbuznými, které byly v této rodině časté. K tomuto závěru dospěli v nové studii španělští vědci, kteří zkoumali "stupeň endogamie" (sňatků mezi příbuznými) mezi španělskými Habsburky.

Na konci své éry byli postižení a znetvoření tělesně i duševně, píše se ve studii odborníků Univerzity v Santiagu de Compostela, kterou zveřejnili v odborném onlinovém magazínu PLoS ONE. Studium se zaměřilo na dobu v letech 1516 až 1700.

Ukázalo se mimo jiné, že devět z jedenácti sňatků v této periodě bylo uzavřeno mezi pokrevnými příbuznými.

Habsburkové vládli ve Španělsku skoro 200 let - až do roku 1700, kdy zemřel bez potomstva poslední král této dynastie Karel II. a kdy je na trůnu nahradili Bourboni z Francie. Tato dynastie převzala korunu po třinácti letech trvající válce o dědictví.

Vědci vypočítali "stupeň endogamie" španělských Habsburků během jejich vlády a došli k závěru, že velký počet sňatků mezi pokrevními příbuznými z jejich řad možná vyvolal u Karla II. genetické poruchy.

Tento král byl tělesně i duševně slabý, mluvit začal až ve čtyřech a chodit začal v osmi letech a v dospělosti byl impotentní, sotva byl schopen udržet se na nohou a trpěl halucinacemi a křečemi.

Císař Maxmilián I. s rodinou (včetně syna, pozdějšího Filipa I.)."Jedna z hypotéz je, že Karel II. trpěl současně dvěma genetickými problémy - nedostatkem hormonů vytvářených v podvěsku mozkovém a renální tubulární acidózou (akutním selháním ledvin), což by mohlo vysvětlovat jeho složitý klinický profil včetně impotence, která vedla k zániku dynastie," uvádí se ve studii.

celkem výzkumníci zkoumali tři tisíce příbuzných Karla II. přes 16 generací.
Autoři studie připomínají, že s cílem dynastii udržet habsburští panovníci často uzavírali sňatky s blízkými příbuznými, například strýc s neteří, bratranec se sestřenicí a podobně.
Takzvaný stupeň endogamie se tak zvýšil z 0,025 za zakladatele dynastie, krále Filipa I. (1478-1506), až na 0,254 za Karla II.

Zároveň byla ve srovnání se španělským průměrem úmrtnost Habsburků abnormálně vysoká.

Foto: wikipedia

Další čtení

Polsko vyhostilo 41 Gruzínců při největší letošní deportaci

Zahraničí
14. 5. 2025

Putin se jednání s Ukrajinou v Istanbulu nezúčastní, delegaci povede Medinskij

Zahraničí
14. 5. 2025

RFE/RL: Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Zahraničí
14. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ