<span>Imigranti, běžte pryč</span>, říkají lidé z vyspělejších zemí

Zahraničí
5. 10. 2007 10:14
Nelegální imigranti zachycení na španělském Tenerife
Nelegální imigranti zachycení na španělském Tenerife

Nelegální imigranti zachycení na španělském TenerifeVelká většina občanů západních i rozvojových zemí je podle amerického průzkumu pro zpřísnění imigračních opatření. V České republice by se pro přísnější pravidla migrace vyslovilo 75 procent, což byl v anketě washingtonského výzkumného střediska Pew Research Center nejtvrdší postoj mezi evropskými postkomunistickými zeměmi.

Průzkum uskutečnilo Pew Research Center letos na jaře ve 46 zemích Ameriky, Asie, Evropy a Afriky a na území Palestinské autonomie a tento týden jej zveřejnilo na svých internetových stránkách.

Pouze lidé v Jižní Koreji a na palestinských územích byli proti zpřísnění migračních pravidel, obyvatelé Japonska byli názorově rozděleni na poloviny. V Evropě jsou nejvíce migrantům nakloněni ve Švédsku a v Polsku.

Naopak nejtvrdší protimigrační opatření požadovali lidé ze zemí jihovýchodní Asie, například Indonésie a Malajsie, ale také z afrických zemí jako jsou Pobřeží slonoviny, Jihoafrická republika či Tanzánie.

V těchto státech se pro přísnější pravidla vyslovilo přes 85 procent respondentů. V Evropě proti imigraci nejtvrději vystoupili občané Itálie, kdy pro přísnější pravidla bylo 87 procent dotázaných, následováni Španěly (77 procent) a Brity (75 procent).

V České republice by migraci více omezilo 75 procent obyvatel, proti se vyslovilo 24 procent. Je to výsledek v podstatě shodný s názory občanů Spojených států, ale mezi postkomunistickými evropskými zeměmi nejtvrdší protimigrační postoj.

V Rusku by migraci zpřísnilo 72 procent dotázaných. Na Slovensku bylo pro tvrdší protimigrační opatření 64 procent a proti 34 procent lidí. Například v Bulharsku a Polsku prosazuje tvrdší opatření proti migraci jen 53 procent respondentů.

"V mnoha zemích světa lidé vnímají migraci jako destabilizující prvek, jako nebezpečí pro svou vlastní kulturu. A bojí se o práci," citovala agentura AP prezidenta Pew Research Center a šéfa výzkumu Andrewa Kohuta. Mnoho respondentů v 11 zemích z průzkumu také uvedlo, že jsou pravidelnými příjemci financí od příbuzných ze zahraničí.

Stejný průzkum také zjistil, že Česká republika, Polsko a Německo patří mezi země, kde si občané dělají největší obavy, že jsou příliš kontrolováni státem. Obavy z nadměrného zasahování vlády do osobních záležitostí jsou ale celkově vyšší v zemích západní Evropy, než ve východní části kontinentu.

Většina dotázaných v oslovených zemích se ale také vyslovila pro rozvoj mezinárodního obchodu a další prvky globalizující se ekonomiky. Nejmenší podporu rozvoji obchodu přitom překvapivě vyslovili obyvatelé USA, kde tato podpora dosáhla jen 59 procent; například v ČR to bylo 80 procent.

V Ruské federaci preferuje dvakrát více lidí silnou osobnost v čele státu nad demokratickými principy. I občané muslimských zemí vyjadřovali větší podporu demokratickým principům.

Ve 46 ze 47 zemí tamní občané preferovali ochranu životního prostředí i za cenu nižšího ekonomického růstu a ve všech zemích si lidé myslí, že společnost se má postarat o nejchudší ze svého středu.

Pouze v šesti zemích, mezi nimi i na Slovensku, většina lidí odmítla názor, že k udržení pořádku ve světě je občas potřeba použít vojenské síly.

Jen letos bylo podle agentury AP zachyceno na Španělském pobřeží na 8 000 ilegálních přistěhovalců. Další tisíce přistávají v Itálii, kde pak žijí v utečeneckých táborech a nakonec putují zpět do svých zemí.

Středomořské země tlačí na Evropskou Unii, aby se na boji s nelegálními přistěhovalci podílely i vnitrozemské státy.

Na fotografii: Nelegální imigranti zachycení na španělském Tenerife, 30. září 2007

FOTO: AP

Další čtení

Americký viceprezident J.D. Vance a americký ministr zahraničí Marco Rubio na audienci u papeže La XIV.

Papeže pozval viceprezident J.D. Vance do Bílého domu. Dopisem od Trumpa

Zahraničí
19. 5. 2025
ilustrační foto

Bizarní smrt v Ósace: Muž padající ze 43. patra zabil projíždějícího cyklistu

Zahraničí
19. 5. 2025
ilustrační foto

Slovensko nechce pandemickou dohodu světa. Podkopává prý suverenitu

Zahraničí
Aktualizováno: 19. 5. 2025 15:52

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ