Kaczyński Obamovi: Spojenectví s USA <span>trpí kvůli Rusku</span>

Zahraničí
17. 7. 2009 12:00
Kaszynski neskrývá své obavy z postupu USA vůči Rusku.
Kaszynski neskrývá své obavy z postupu USA vůči Rusku.

Kaszynski neskrývá své obavy z postupu USA vůči Rusku.Polský prezident Lech Kaczyński se připojil k otevřené výzvě předních osobností z postkomunistických zemí určené americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Signatáři v dopise vyjádřili obavy z vlivu Ruska a vyzvali Obamu, aby Washington nezapomínal na své spojence ve střední a východní Evropě.

Polský prezident v otevřeném dopise napsal, že souhlasí s tím, že dění kolem protiraketové základny, kterou zamýšleli Američané vybudovat v Polsku a Česku, "má velký vliv na věrohodnost Ameriky jako světové mocnosti a spojence".

ČTĚTE TAKÉ: Medveděv: O radaru v Česku i Polsku se s Obamou dohodneme
                       USA škrtají peníze protiraketové agentuře

Moskva se proti tomuto záměru administrativy bývalého amerického prezidenta George Bushe od samého začátku ostře ohrazuje a tvrdí, že by šlo o ohrožení její bezpečnosti. Obamova vláda ho nyní přehodnocuje. "Jako polský prezident sdílím obavy, jaké vyjádřila skupina uznávaných politiků našeho regionu. Chci proto podpořit svým hlasem výzvu, aby Amerika nezapomínala ve své politice na spojence ze střední a východní Evropy, protože to může hrozit tím, že bude promarněno to, čeho jsme dosáhli během uplynulých dvaceti let," napsal Kaczyński v dopise, který umístil na internetové straně www.prezydent.pl.

Úsměvy dvou prezidentů při návštěvě Medveděva ve Washingtonu.Kaczyński zdůrazňuje, že Spojené státy jsou strategickým partnerem Polska a spojenectví zaručuje bezpečnost zemi, v jejímž čele stojí. "Dneska, bohužel, prochází toto spojenectví těžkou zkouškou, asi nejtěžší od pádu komunismu," napsal prezident.

Doplnil, že zvláště nyní, kdy svět čelí výzvám jako je hospodářská krize a "ruská politika se znaky expanze", je nutná solidarita ze strany USA.

Podle Kaczyńského historická zkušenost národů ze střední a východní Evropy ukazuje, že "naše ruské partnery může ke skutečnému dialogu donutit pouze rozhodná a důsledná prezentace vlastního stanoviska". Pokud by Washington odstoupil od záměru vybudovat protiraketový štít, mělo by to podle Kaczyńského neblahý dopad na vztahy s USA a velmi by utrpěla věrohodnost USA ve střední a východní Evropě. Obdobný názor vyjádřili signatáři dopisu.

Za Česko podepsali Havel, Schwarzenberg a Vondra

Otevřený dopis Obamovi podepsalo 22 osobností. Za Česko se připojil bývalý prezident Václav Havel, bývalý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg či expremiér Alexandr Vondra. V Polsku tak učinili bývalí prezidenti Lech Walesa a Alexander Kwaśniewski, mezi autory jsou osobnosti z Maďarska, Estonska, Bulharska a dalších nových členských států EU.

Americký radar v Tichomoří.USA by podle dopisu měly ujistit Evropany, že se chtějí i nadále zajímat o jejich kontinent. Autoři textu obviňují také Rusko, že jeho investice ve střední a východní Evropě jsou politicky motivované a že má na svědomí korupci a mediální manipulace, jejichž cílem je prosadit v zemích tohoto regionu své zájmy a zkomplikovat jejich transatlantickou orientaci.

Dokument ve středu dovezl Vondra do Washingtonu, kde má v plánu seznámit s jeho obsahem Bílý dům, ministerstvo zahraničí i americké kongresmany.

Iniciativa se objevila krátce poté, co Obama poprvé navštívil Moskvu, kde uzavřel několik dohod. Kreml to označil za první důležitý krok k oživení spolupráce s USA a neopomenul přitom kritizovat plány na výstavbu částí protiraketového štítu ve střední Evropě, ve kterém vidí hrozbu pro ruské území.

Foto: Reuters, Wikimedia Commons

Autor: ČTK

Další čtení

Trump: Rubio dočasně nahradí Waltze na postu poradce pro národní bezpečnost

Zahraničí
1. 5. 2025

Úřadující jihokorejský prezident rezignoval, aby se mohl zúčastnit voleb

Zahraničí
1. 5. 2025
ilustrační foto

Apple podle soudkyně úmyslně porušil nařízení o platbách v App Store

Zahraničí
1. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ