Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí zakončil svou první zahraniční návštěvu Itálie pozváním Italů, kteří byli z Libye vyhoštěni po Kaddáfího nástupu k moci, zpět do této severoafrické země. Podle agentury Reuters vedla čtyřdenní návštěva Kaddáfího na Apeninském poloostrově k oteplení vztahů mezi oběma zeměmi.
Italský premiér Silvio Berlusconi se Kaddáfímu omluvil za nešvary spojené s italskou koloniální nadvládou Libye v letech 1911 až 1943. Libyjský vůdce dnes přijal delegaci Italů vyhoštěných z jeho země, když se dostal k moci v roce 1969, a slíbil jim, že budou vítáni, rozhodnou-li se pro návrat.
ČTĚTE TAKÉ: Italští poslanci marně čekali na Kaddáfího
Kaddáfí přijel do Říma a provokuje Italy
Kaddáfí by se s Afrikou rozmáchl až do Karibiku
"Kaddáfí vzal náš problém na vědomí a pozval nás všechny zpět do Libye," řekl jeden z tisíců židovských Italů vyhoštěných z Libye před 40 lety David Džerbi. Velkou část italských Židů dnes však Kaddáfí rozhořčil tím, že schůzku s nimi naplánoval na sobotu, kdy Židé slaví sabat. Řada z nich proto odmítla se s hlavou Libye sejít, jiní označili Kaddáfího slova o pozvání zpět za prázdné fráze. "Řekl, že nás musel vyhostit, a tím nám zachránil životy, protože libyjský lid nás chtěl zabít. Ale neváhal nám přitom také zabavit všechen majetek," podotkl Umberto Robbi, jenž byl nucen Libyi opustit v roce 1970.
Rozpaky přinesly také předchozí dny Kaddáfího návštěvy. Mnoho Italů rozhořčil například fotografií legendárního hrdiny libyjského odporu proti italské koloniální nadvládě, kterou v Římě nosil na svém oděvu. Při svém projevu navrhl zrušit italské politické strany a řekl, že ženy by neměly být nuceny dělat mužské práce.
Na několik setkání, která měl Kaddáfí na programu, navíc přišel pozdě, jednou dokonce o dvě hodiny.
Kaddáfího první návštěvu Itálie označovaly obě strany za historickou. Měla symbolizovat stále těsnější politické i hospodářské vztahy mezi Libyí a Itálií. Tento vývoj loni završilo podepsání smlouvy o přátelství a spolupráci a také pětimiliardové odškodnění, jež Itálie poskytne formou investic za svou někdejší koloniální nadvládu nad Libyí.
Foto: ČTK/AP, Reuters