Karadžiče ve vězení přivítá <span>srdečná atmosféra</span>

Zahraničí
25. 7. 2008 15:11
&quot;Fešácká&quot; cela pro Radovana Karadžiče.
&quot;Fešácká&quot; cela pro Radovana Karadžiče.

Na Radovana Karadžiče čeká v nizozemském vězení "fešácká" cela, domácí balkánská kuchyně a pohostinná atmosféra, kterou dotváří například zápasy ve stolním fotbálku, v nichž se utkávají někdejší nepřátelé z období balkánských válek.

Karadžiče, bývalého bosenskosrbského předáka podezřelého ze spáchání řady válečných zločinů, který 13 let unikal spravedlnosti, čeká vydání mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu v nejbližší době.

ČTĚTE TAKÉ: Karadžić se chce u soudu v Haagu obhajovat sám

Karadžičovi právníci se proti rozhodnutí o vydání do Haagu odvolávají. I přesto je více než pravděpodobné, že muž, který je obviněn z odpovědnosti za masakr osmi tisíc muslimů v bosenské Srebrenici a za více než tříleté obléhání Sarajeva, stane během následujících dní před mezinárodním soudem.

Ve vězení nejsou Srbové, Chorvati nebo Bosňáci. Jen vězni

Věznice haagského tribunálu stojí poblíž nizozemského letoviska Scheveningen na pobřeží Severního moře. Nyní v ní "pobývá" celkem 37 podezřelých. Zadržené v posledních letech šokovala smrt celkem čtyř místních vězňů včetně bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče v roce 2006. Zároveň se ale svěřují, že mezi nimi i přes dřívější válečné konflikty, které příslušníky jednotlivých národností postavily na dvě různé strany barikády, panují přátelské vztahy.

ČTĚTE TAKÉ: Karadžič alias dr. Dabič psal do časopisu a přednášel

"Už nejste Srb, Bosňák nebo Chorvat - jste prostě vězeň," tak popsal "smířlivé" myšlení obžalovaných ve scheveningenské věznici jeden její bývalý zaměstnanec.

A takhle prominentního vězně uvidí jeho strážci.Před svým zatčením Karadžić bydlel ve vysokém paneláku na šedivém předměstí Bělehradu, živil se jako lékař alternativní medicíny a často zašel na skleničku do baru, který provozují srbští nacionalisté. Jeho novým domovem bude cela o 15 čtverečních metrech, naprosto totožná s tou, v níž strávil pět let života poslechem Franka Sinatry a přípravou své obhajoby Milošević.

Soud tvrdí, že cely převyšují povinné standardy co se týče velikosti, osvětlení či příslušenství. Připomínají spíš pokoje na studentských kolejích: mají vlastní toaletu, umyvadlo, police, televizi a stůl.

Tribunál v Haagu zdůrazňuje, že obviněné drží ve vazebním zařízení a nikoli ve věznici. Dokud neskončí proces, jsou všichni zdejší "obyvatelé" považováni za nevinné.

Vězení naučí stírat národnostní rozdíly

Ti, kteří vazební věznici opustili, tvrdí, že atmosféra uvnitř je opravdu srdečná. Etnická rivalita, která balkánské národy přivedla ke krvavým bratrovraždám, se mezi zadrženými nepěstuje. Průměrný věk zdejšího vězně je 52 let a přesto, že v celách čekají na proces Srbové, muslimové i Chorvati, všichni spolu mluví, baví se a dokonce společně vaří jídlo. Mají možnost chodit na bohoslužby, navštěvovat kurzy angličtiny nebo se naučit nějaké řemeslo. Internet je ale zakázán a cely se vždy večer zamykají.

ČTĚTE TAKÉ: Štamgast Karadžič vysedával pod svým portrétem

Každý vězeň má nárok na hodinový pobyt na čerstvém vzduchu, dbá se ale na to, aby se obvinění z Balkánu na vězeňském dvoře nesetkali s nizozemskými trestanci, kteří jsou v Atmosféru strarých časů mu připomenou zavření kamarádi.zařízení také. Ti, kteří touží po větší dávce sportu, mohou hrát volejbal, fotbal nebo tenis. Nabízí se i odpočinkovější ping-pong či šipky.

Někdejší generál Naser Orić, bosenský muslim, po svém propuštění tento měsíc řekl, že žádné konflikty za mřížemi věznice nezažil. "Vzájemně jsme se zvali, my muslimové z Bosny a Kosova jsme slavili svoje svátky společně se Srby a Chorvaty. Chorvati zvali Srby, bosenské muslimy a Albánce zase na jejich katolické svátky a Srbové spolu s námi slavili pravoslavné Vánoce."

Největší srandisté jsou podle Oriče lídr srbských nacionalistů Vojislav Šešelj a bosenskochorvatský partyzánský velitel Mladen Naletilić, někteří další prý ale trpí depresemi a nepomůže jim ani vtipkování kolegů.

Foto: Reuters, AP

Autor: Reuters

Další čtení

Reuters: Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

V libyjském Tripolisu vypukly střety po zprávách o smrti vůdce ozbrojené skupiny

Zahraničí
13. 5. 2025

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ