Konec slovinské blokády. Chorvatsko<span> může do unie</span>

Zahraničí
11. 9. 2009 12:50
Šéfové vlád Chorvatska a Slovinska, Pahor a Kosorová.
Šéfové vlád Chorvatska a Slovinska, Pahor a Kosorová.

Šéfové vlád Chorvatska a Slovinska, Pahor a Kosorová.Slovinsko je připraveno odblokovat přístupové rozhovory mezi Chorvatskem a Evropskou unií. Slovinský premiér Borut Pahor se dohodl se svou chorvatskou kolegyní Jadrankou Kosorovou na vyřešení sporu o námořní hranici.

Lublaň vyřešením této téměř dvacet let trvající pře podmiňovala obnovení přístupových jednání. "Vláda okamžitě navrhne (parlamentním výborům), aby Slovinsko odstranilo překážky bránící Chorvatsku ve vyjednávacím procesu s Evropskou unií," oznámil Pahor po rozhovoru s Kosorovou.

ČTĚTE TAKÉ: EU zrušila další kolo přístupových rozhovorů s Chorvaty

Oba politici nechtěli říci žádné další podrobnosti. Kosorová ale prohlásila, že Záhřeb stáhne všechny přístupové dokumenty, se kterými Lublaň nesouhlasí.

Sporná piranská zátoka."Právě jsem odfaxovala dopis švédskému předsednictví (EU), kde jsem jasně oznámila, že jsme dosáhli dohody o pokračování rozhovorů s EU a rozhovorů o konečném vyřešení hranic," řekla Kosorová.

Dvojice ministerských předsedů dodala, že jednání o hranicích by se mělo konat za mezinárodního zprostředkování, jak Evropská komise dříve navrhovala.

Záliv budou spravovat společně

Komise zareagovala na zprávu o obnovení rozhovorů zdrženlivě, chce si prý počkat na informace "z první ruky".

Slovinsko, které se zatím jako jediná někdejší jugoslávská republika v roce 2004 připojilo k EU, přístupové rozhovory s Chorvatskem blokuje od loňského prosince.

Podle dřívějších neoficiálních informací se Záhřeb a Lublaň zřejmě dohodnou na společné správě Piranského zálivu, který Slovinsko považuje za klíčovou oblast pro svůj přímý přístup do mezinárodních vod. Chorvatsko si doposud nárokovalo jeho polovinu, což by pro slovinské lodě při plavbě do mezinárodních vod znamenalo nutnost překonávat chorvatské či italské teritoriální vody. Lublaň proto na Chorvatsku žádala změnu hranice v zálivu a námořní koridor, který by ústil do mezinárodních vod. Kondominium, společnou správu, by obě země uzavřely na 20 až 50 let.

Foto: Reuters, flickr.com/mplabs

Autor: ČTK

Další čtení

Reuters: Papež Lev XIV. dříve kritizoval Trumpa, hnutí MAGA volbou nadšené není

Zahraničí
9. 5. 2025

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ