Labouristé se chystají<span> obětovat Browna,</span> Clegg váhá

Zahraničí
10. 5. 2010 12:43
Lídři tří největších stran v Británii během Dne veteránů.
Lídři tří největších stran v Británii během Dne veteránů.

Lídři tří největších stran v Británii během Dne veteránů.Do rozhodující fáze vstupují jednání o nové britské vládě po čtvrtečních volbách, které nikomu nepřinesly rozhodující většinu. Delegace dosud opozičních konzervativců a liberálních demokratů začaly další kolo jednání o budoucí vládě, zatímco labouristé se nevzdávají možnosti, že se - možná bez premiéra Gordona Browna - stanou v rámci případné koalice znovu vládní stranou.

Konzervativci Davida Camerona získali ve volbách nejvíc poslanců, ale nemají většinu potřebnou k vytvoření vlády. Druzí skončili s odstupem vládní labouristé. Liberální demokraté Nicka Clegga zažili zklamání a zůstali třetí, ale přesto jsou klíčovým hráčem. Brown zůstává v úřadu, dokud nebude dosaženo nějaké dohody.

ČTĚTE TAKÉ: Po patových volbách čeká Británii mocenský poker
                        Cameron vyhrál. Volby v Británii ale skončily patem

Vzhledem k tomu, že se z jednání dostalo na veřejnost minimum konkrétních informací, britská média se předhánějí ve spekulacích, kdy bude nová vláda. Podle Guardianu se Clegg chce do dnešního večera rozhodnout, zda přistoupí na dohodu s konzervativci, nebo bude usilovat o riskantnější spojenectví s labouristy.

Podle liberálnědemokratických zdrojů dohoda musí být především "správná a ne rychlá". Ale i liberální demokraté připouštějí, že "je třeba ji uzavřít dřív, než se veřejnost obrátí proti celému procesu vyjednávání". "Nemyslím, že je dobré prodlužovat období nejistoty," prohlásil dnes pouze Clegg.

Výsledky britských voleb podle věže parlamentu.Británie není koaličním vyjednáváním zvyklá a naposledy zažila "nerozhodné" volby v roce 1974. Tehdy následovaly nové volby během osmi měsíců.

Konzervativní zdroje řekly The Daily Telegraph, že cílem jejich strany je dohoda, která by vydržela aspoň dva roky. Ale mnozí konzervativci se podle listu obávají, že dohoda se může zhroutit již na podzim a vést k dalším volbám.

Liberální demokraty a konzervativce vede k jednání především volební aritmetika, a jak tvrdí, zájem země. Obě strany se ale zásadně liší v názorech na Evropskou unii, přistěhovalectví i na způsob snižování rekordního rozpočtového deficitu. Největší překážkou v dohodě je ale reforma volebního systému, který znevýhodňuje menší strany.

Liberálové mají politicky mnohem blíž k labouristům než ke konzervativcům. Obávají se ale, že by voliči nepovažovali jejich alianci s labouristy za legitimní.

Brown dal hned po volbách najevo, že je ochoten vyjít liberálním demokratům vstříc, pokud jde o volební reformu. Také při nedělní schůzce s Cleggem mu údajně nabídl slib referenda o změně volebního systému.

Bývalý premiér z 90. let John Major, který po čtvrtečních volbách často mluví za Konzervativní stranu, dnes varoval liberály, že labouristé by slib referenda o zavedení poměrného volebního systému nemuseli dodržet. "Mnoho labouristických poslanců je proti změně víc než i ti nejzarytější konzervativci," řekl Major.

Hlavní překážkou aliance labouristů s liberálními demokraty by ale asi byl nepopulární Gordon Brown. Stanice BBC citovala liberálnědemokratické zdroje, podle nichž by strana začala "seriózně" jednat i s labouristy, pokud by Brown odešel ještě dnes.

Odchod doporučují Brownovi údajně i jeho blízcí spolupracovníci. Ministr obchodu Peter Mandelson a vlivný bývalý mluvčí labouristů Alastair Campbell vyzývají Browna, aby oznámil plány na "předání moci" novému šéfovi labouristů, protože to je jediná cesta, jak dosáhnout dohody s liberály, píší Financial Times.

Dalšími klíčovými okamžiky dnešních manévrů kolem vlády bude setkání Nicka Clegga s liberálnědemokratickými poslanci ve čtrnáct hodin a schůzka Camerona s konzervativními poslanci v sedm hodin večer. Oba se budou snažit získat nezbytný souhlas svých poslanců ke své vyjednávací strategii. Clegg i Cameron jsou totiž pod tlakem kritiků ve svých stranách, kterým se nelíbí ústupky především kolem volební reformy.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ