Lagardeová: Řecké referendum nebude platné

Zahraničí
28. 6. 2015 12:24
Podle šéfky MMF Christine Lagardeové chtějí Řekové hlasovat o návrzích, které už nejsou na stole.
Podle šéfky MMF Christine Lagardeové chtějí Řekové hlasovat o návrzích, které už nejsou na stole.

Řecké referendum o novém záchranném plánu navrhovaném věřiteli bude neplatné poté, co v úterý vyprší současný program. Prohlásila to šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Francouzský premiér Manuel Valls prohlásil, že uspořádání referenda je rozhodnutím řecké vlády a nelze ho kritizovat. Existuje však prý reálná hrozba vystoupení Řecka z eurozóny v případě, že jeho občané v referendu návrhy věřitelů odmítnou. Český premiér Bohuslav Sobotka označil referendum za nesmyslné a alibistické.

Euroskupina v sobotu rozhodla o ukončení současného záchranného programu pro Řecko k původnímu termínu 30. červnu, a odmítla tak jeho prodloužení do konání referenda o nových návrzích věřitelů, tady alespoň do 5. července. Tím však Řecku hrozí platební neschopnost a zároveň nedodržení splátky dosavadních úvěrů a podle některých představitelů evropských států a věřitelských institucí už konání referenda pozbývá smyslu, protože už není o čem jednat. Řecká vláda navíc občanům doporučuje, aby návrhy zamítli.

Lagardeová zpravodajské stanici BBC řekla, že MMF je stále připraven na rozhovory s Řeckem, ale plánované referendum podle ní bude neplatné vzhledem k tomu, že v úterý vyprší platnost dosavadního záchranného programu. Šéfka MMF zdůraznila, že Řekové mají hlasovat o návrzích, které už nejsou na stole. Ve hře je podle některých i vystoupení Řecka z eurozóny.

Podle francouzského premiéra Vallse (na snímku) je referendum volba řecké vlády a nelze ji kritizovat.Lagardeová však také prohlásila, že pokud se Řecko jasně vyjádří ve prospěch setrvání v eurozóně a obnovení ekonomiky, věřitelé by ještě byli ochotni to s Řeckem zkusit. Podle Lagardeové má řecká vláda stále čas na rozmyšlenou a na přijetí návrhů eurozóny.

Podle francouzského premiéra Vallse existuje "reálné riziko vystoupení" Řecka z eurozóny v případě odmítnutí návrhů věřitelů v referendu. Valls zároveň řeckou vládu vyzval k návratu k jednacímu stolu.

Jednání nejsou u konce, zdůraznil socialistický šéf francouzské vlády v rozhovoru s francouzskými médii. Rozhodnutí řeckého premiéra Alexise Tsiprase vyhlásit referendum je podle Vallse "volba řecké vlády a tu nelze kritizovat".

Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling upozornil, že z eurozóny nelze vystoupit. Řecko by muselo nejdřív požádat ostatní země o vystoupení z EU a ty by s tím musely souhlasit. Teprve poté by Řecko pravděpodobně mohlo opustit i eurozónu, prohlásil Schelling v rozhovoru s deníkem Die Presse.

Sobotka: Nesmyslné a alibistické

Řekové podle premiéra Bohuslava Sobotky nebudou vlastně vědět, o čem mají rozhodovat. Smysl by podle něj mělo, kdyby se všelidové rozhodování uskutečnilo dříve a o konkrétní dohodnuté smlouvě. Grexit, tedy vystoupení Řecka z eurozóny, se podle něj začíná stávat realitou.

"Nepřekvapilo to jenom nás, jako Česká republika jsme angažováni jenom okrajově, ale myslím, že to překvapilo úplně všechny," řekl Sobotka v pořadu Otázky Václava Moravce.

Podle předsedy vlády se dříve v projevech řeckého premiéra Alexise Tsiprase slovo referendum neobjevilo. Tsipras podle něj udělal vypsáním referenda chybu. "Referendum mělo svůj smysl, dokud na něj byl čas, pokud by se hlasovalo o konkrétní smlouvě s řeckou vládou," dodal Sobotka. Tsiprasův plán, aby řečtí občané rozhodovali o návrzích věřitelů, je podle něj alibistický. Podle něj premiér Tsipras vzal "černého Petra" a "vrazil" ho řeckým občanům.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Virginia Mayo, Panoramic/JB Autissier

Další čtení

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ